Ewakuacja Wydziału Chemii UJ. Znaleźli skrajnie niebezpieczny materiał wybuchowy

i

Autor: Spatula Tzar/domena publiczna/wikipedia W jednym z pomieszczeń Wydziału Chemii UJ został znaleziony nadtlenek acetonu, będący materiałem wybuchowym.

Akcja pirotechników na UJ

Ewakuacja Wydziału Chemii UJ. Znaleźli skrajnie niebezpieczny materiał wybuchowy

2022-10-11 13:47

Nadtlenek acetonu, znaleziony w jednym z pomieszczeń Wydziału Chemii UJ, był powodem ewakuacji budynku przy ul. Gronostajowej w Krakowie, do której doszło w poniedziałek (10 października). Akcja pirotechników zakończyła się wywiezieniem groźnej substancji w bezpieczne miejsce. Nadtlenek acetonu jest wykorzystywany jako materiał wybuchowy.

Nadtlenek acetonu znaleziony na Wydziale Chemii UJ. Potrzebna była ewakuacja

W poniedziałek, 10 października została przeprowadzona ewakuacja budynku przy ul. Gronostajowej w Krakowie, stanowiącego siedzibę Wydziału Chemii UJ. Służby otrzymały zgłoszenie od pracownika uczelni, który porządkując jedno z pomieszczeń natknął się na nieznaną substancję. Początkowe doniesienia mówiły o konieczności ewakuacji 160 osób, ostatecznie okazało się jednak, że z budynku wyprowadzono ponad 200 osób. Działania przebiegły sprawnie i w ich trakcie nikt nie został poszkodowany. Substancja została zabezpieczona przez pirotechników, którzy w tym celu użyli specjalistycznego robota. Materiał został wywieziony w bezpieczne miejsce. Sygnał o niebezpiecznej substancji okazał się prawdziwy, ponieważ materiał zidentyfikowano jako nadtlenek acetonu.

Czym jest nadtlenek acetonu?

Nadtlenek acetonu jest związkiem chemicznym o właściwościach wybuchowych. Z tego powodu jest skrajnie niebezpieczny. Używanie nadtlenku acetonu, nawet w warunkach laboratoryjnych wymaga zachowania ścisłych rygorów bezpieczeństwa. Nieprawidłowe obchodzenie się z nadtlenkiem acetonu może prowadzić do eksplozji. Za jego odkrywcę uchodzi niemiecki chemik Richard Wolffenstein. Obecnie policja prowadzi postępowanie, które ma wyjaśnić, w jakich okolicznościach doszło do powstania zagrożenia wynikającego z obecności nadtlenku acetonu w budynku UJ. Jak przekazał nam podkom. Piotr Szpiech, rzecznik krakowskiej policji, na ten moment śledczy nie przedstawili nikomu zarzutów w tej sprawie. Nie ma również żadnych poszlak świadczących o tym, żeby groźna substancja miała być stworzona w celu niezgodnym z prawem.

Sonda
Czujesz się bezpiecznie w swojej okolicy?
Mieli zlecić zabójstwo policjanta. Początek procesu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają