Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski apeluje o ograniczenie czynności, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń.
Polecany artykuł:
Krakowski magistrat radzi, by przesiąść się do komunikacji miejskiej i zostawić samochody na parkingach. Posiadacze pieców zostali natomiast uczuleni na jakość palonego w piecach węgla. Osoby, które są szczególnie wrażliwe na smog (dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, astmatycy) powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.
I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza obowiązuje w poniedziałek, 18 lutego.
Uwaga na smog w Krakowie!
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.