Krakowskie przysmaki wigilijne. Które potrawy są popularne w Małopolsce?
Krakowskie przysmaki wigilijne
W każdym regionie w Polsce potrawy wigilijne nieco się od siebie różnią. Nie inaczej jest w Krakowie, gdzie istnieje kilka dań, które pojawiają się w tych okolicach niemal na każdym stole wigilijnym. Jesteście ciekawi o jakich potrawach mowa? Tego dowiecie się z naszej galerii!
więcej...
foto: Pixabay
Pierniki
Pierniki to nieodłączny element świąt w krakowskich stołach. Warto dodać, że to właśnie w stolicy Małopolski powstał pierwszy cech piernikarzy.
więcej...
foto: Pixabay
Kulebiak
Kulebiak to potrawa, której mieszkańcy niektórych regionów w Polsce mogą nie znać. W Krakowie jest jednak bardzo popularna, podobnie zresztą jak na Lubelszczyźnie. To ciasto drożdżowe nadziewane kapustą i grzybami to prawdziwa uczta dla podniebienia.
więcej...
foto: Wikimedia Commons
Kutia
Kutia uznawana jest za danie kuchni litewskiej. W Polsce ta potrawa króluje w wielu domach podczas świąt Bożego Narodzenia. Lutia przyrządzana jest z pszenicy, maku, bakalii oraz miodu.
więcej...
foto: Wikimedia Commons
Barszcz czerwony
Barszcz czerwony to prawdziwy klasyk, jeśli chodzi o małopolską wigilię. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie lubi tej potrawy!
więcej...
foto: Pixabay
Kompot z suszu
Kompot z suszu to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Najczęściej przygotowywany jest z wędzonych śliwek, moreli czy pomarańczy. Do tego trochę goździków i mamy przepis na pyszny kompot!
więcej...
foto: flickr
Kapusta z grochem
Kapusta z grochem to popularny przysmak wigilijny, także w Krakowie. Przygotowywana jest rzecz jasna z grochu, a także z kiszonej kapusty. Do tego trochę przypraw, takich jak liść laurowy, majeranek czy ziele angielskie i gotowe!
więcej...
foto: Wikimedia Commons
Karp
Na krakowskich stołach wigilijnych nie może zabraknąć prawdziwego króla wieczerzy - karpia.
więcej...
foto: Wikimedia Commons
Zupa grzybowa
Zupa grzybowa w wielu domach w Małopolsce i nie tylko zastępuje barszcz czerwony. Przepis na taką potrawę został wymyślony już w XIX wieku.