Matura 2021 język polski. Arkusze odpowiedzi, pytania CKE. Poziom podstawowy
UWAGA! ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI Z MATURY 2022 Z POLSKIEGO KLIKNIJ TUTAJ
Matura 2021 język polski. Arkusze odpowiedzi, pytania CKE. Poziom podstawowy. W naszej galerii zdjęć znajdziesz SUGEROWANE odpowiedzi z matury 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Matura 2021 język polski. Arkusze CKE, pytania, odpowiedzi
UWAGA! ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI Z MATURY 2022 Z POLSKIEGO KLIKNIJ TUTAJ
W naszej galerii zdjęć znajdziesz SUGEROWANE odpowiedzi z matury z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Matura 2021 język polski. Arkusze CKE, pytania, odpowiedzi
zad 1.
prawda,
prawda,
fałsz
Matura 2021 język polski. Arkusze CKE, pytania, odpowiedzi
zad 1.
prawda,
prawda,
fałsz
Zad 2.
Autorka uważa, że nie można wypowiadać się kategorycznie na temat mody językowej, ponieważ nawet nieprawdopodobne zachowania językowe mogą okazać się "nęcące" dla użytkowników polszczyzny.
Autorka argumentuje, że nowe zwroty utrwalają się w potocznym języku polskim, czego przykładem są przedrostki "super", "hiper", "mega", które od jakiegoś czasu funkcjonują jako samodzielne wyrazy
Matura 2021 język polski. Arkusze CKE, pytania, odpowiedzi
Zad 3.
Pierwszy powód: systemowy, wewnątrzjęzykowy - to samo słowo może być użyte w zwykłym kontekście oraz jako metafora. Drugi powód: pozajęzykowy - dane słowo lepiej oddaje warunki, w jakich ludzie żyją.
Zad 3.2
szkodliwość natrętów językowych polega na tym, że osoby, które je stosują, uważają, że to określenia "lepsze, mądrzejsze, ładniejsze, oryginalniejsze, atrakcyjniejsze od innych". Autorka dowodzi, że tak nie jest.
Zad 4.
Autorka uważa, że oba te wyrazy to wyrazy ekspresywne, które doskonale nadają się do wzmacniania i podkreślania ludzkich przeżyć i stanów.
Zad 5.
Styl naukowy: Ekspansywność wyrazów ciężki, ciężko można uznać za przejaw tendencji do emocjonalizacji języka, wszak człowiek mówiący zawsze miał skłonność do intensyfikowania i wyolbrzymiania własnych przeżyć. Styl potoczny: To, że właśnie ciężki i ciężko stały się ulubionymi współcześnie określeniami jakiejś niełatwej sytuacji lub czynności, wynika, moim zdaniem, z dwóch powodów.
Matura 2021 język polski. Arkusze CKE, pytania, odpowiedzi
Więcej sugerowanych odpowiedzi na kolejnych stronach. Pamiętaj, że zamieszczone przez nas odpowiedzi to jedynie sugestie.
Matura 2021 język polski. Arkusze CKE, pytania, odpowiedzi
Zad. 6.
- umiejętność śmiania się z pełnego niedorzeczności i absurdów świata i słabostek ludzkich
- dystans do samego siebie i własnych wad oraz słabostek
- umiejętność żartobliwego spojrzenia na rzeczy, które nie zawsze są wesołe
Matura 2021 język polski. Arkusze CKE, pytania, odpowiedzi
Zad. 7.
Posługiwanie się zmysłem komizmu w szczególnie trudnych sytuacjach pomaga łatwiej żyć, ponieważ takie osoby nie mają nadmiernie wygórowanych wymagań wobec innych i świata. W związku z tym, dzięki komizmowi, nie przeżywają także ogromnych rozczarowań i tragedii z powodu błahych i przezwyciężalnych niepowodzeń.
Zad. 8.
Prawda
Prawda
Fałsz
Matura 2021 język polski. Arkusze CKE, pytania, odpowiedzi
zad. 9.1.
autor: Aleksander Fredro
tytuł: "Zemsta"
Zad. 9.2.
Papkin nie przyjmuje humorystycznej postawy wobec życia, jednak sam jest postacią komiczną, karykaturalną. Z natury tchórzliwy, mijający się z prawdą w opowieściach o swojej dzielności, nie ma dystansu do siebie i swojej osoby, który jest niezbędny, by mówić o danej osobie w kontekście posługiwania się zmysłem komizmu.
Matura 2021 język polski. Arkusze CKE, pytania, odpowiedzi
Zad. 10.1
wprowadzenie do tematu
To paradoksalne, ale
Zad. 10. 2.
B
D
Matura 2021 język polski. Arkusze CKE, pytania, odpowiedzi
Zad. 11.
Ludzie o takiej postawie wobec życia nie mają nadmiernie wygórowanych wymagań wobec innych i świata, nie mają także skłonności do tego, by podchodzić do życia z pesymizmem i niepotrzebnie się martwić.
Zad. 12.
Tekst Bohdana Dziemidoka „O komizmie” tłumaczy, czym jest zmysł komizmu i jakie cechy charakteryzują osoby, które są nim obdarzone. Bohdan Dziemidok w swoim wywodzie podaje argumenty, uzasadniające tezę, że posiadanie poczucia humoru i posługiwanie się zmysłem komizmu w trudnych czasach ułatwia życie. Na poparcie swojej tezy, autor przywołuje takich wybitnych myślicieli jak W. Tatarkiewicz, Wolter, czy Kant.
Matura arkusz
Jak należało napisać rozprawkę na temat: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?" na podstawie "Lalki" Stanisława Wokulskiego? Oto fragment przykładowej rozprawki i argumenty, których można było użyć w rozprawce.
Wokulski jest bogatym kupcem o burzliwej przeszłości, jego osobowość łączy cech romantyka i pozytywisty. Z pewnością można go uznać za bohatera ambitnego, który zwalczył przeciwności losu. Wokulski został zesłany na Syberię, w pocie czoła pracował, by zdobyć majątek, którego nie odziedziczył, ponieważ pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Zmuszony przez ojca, Piotra Wokulskiego, do pracy w Warszawie jako subiekt i kelner w winiarni, mozolnie budował charakter. Czasem jednak szedł na łatwiznę - ożenił się z bogatą wdową po Żydzie Minclu, dzięki czemu awansował społecznie. Bohater owdowiał po zaledwie czterech latach, ale za to miał spore pieniądze na koncie, stał się też właścicielem sklepu. Przeczytaj więcej: Matura 2021: Polski. Jak napisać rozprawkę z "Lalki"? Sprawdź, czy zdałeś!
Matura arkusz
Matura arkusz
Choć większość uczniów spodziewała się "Lalki" Prusa, nie mniej interesujący okazał się drugi temat, dotyczący "Ziemi obiecanej" Władysława Stanisława Reymonta. Tematem dzisiejszej matury z polskiego na poziomie podstawowym było: "Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury". Według wielu literaturoznawców głównym bohaterem książki Reymonta nie jest ani Karol Borowiecki, ani Maks Baum, czy Moryc Welt - trzy najważniejsze postacie w książce.
Zamiast tego za głównego bohatera uznaje się miasto, w którym dzieje się akcja - Łódź. Łódź przedstawiono jako miasto pełne ruchu, ale i nieprzyjazne dla ludzi, którzy byli tylko środkiem do celu, jakim był wielki handel prowadzony na masową skalę. W fabrykach panowały nieludzkie warunki, ludzie umierali, a dla właścicieli liczyło się nie życie pracowników, lecz ewentualne straty materiału. Mimo nieprzyjaznego charakteru miasta do Łodzi i tak ściągały tłumy oczekujących lepszej przyszłości ludzi. Łódź była miastem ciężkiej pracy, ale i nadziei. Przeczytaj więcej: Matura 2021: Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? "Ziemia obiecana" Reymonta. Sprawdź, czy zdasz z polskiego!