10 ciekawostek o Tatrach, które na zawsze zmienią postrzeganie polskich gór
O tych faktach wie mało kto. Poznaj nieznane oblicze polskich Tatr!
Skąd wzięły się muszelki na góralskich kapeluszach?
Dla wielu to może okazać się zaskakujące, w końcu muszelki w Polsce kojarzą nam się głównie z Morzem Bałtyckim. Tymczasem jeśli przyjrzymy się uważnie, możemy zauważyć, że stroje góralskie są często nimi ozdobione. Ma to związek z tym, że zanim Tatry całkowicie się wypiętrzyły, teraz Podhala był pokryty nieistniejącym już oceanem Tetydy. Po tym okresie zostało dużo muszelek, które Górale zbierali i używali jako ozdób.
Kopalnia uranu w Dolinie Białego
Niewiele osób wie, że na początku lat 50. ubiegłego wieku miał miejsce wielki wyścig zbrojeń między ZSRR a państwami zachodu. W tym czasie Sowieci szukali złóż pierwiastków, które można było wykorzystać do produkcji bomb atomowych. W tym calu rozpoczęli w Dolinie Białego poszukiwania złóż uranu, zakrojone na szeroką skalę. Na szczęście akcja skończyła się totalnym fiaskiem. Po tym eksperymencie zostały w górach dwie, nieczynne sztolnie.
Co się znajduje na dnie Morskiego Oka?
Morskie Oko to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Tatr. Prawdziwą ciekawostką jest, że na jego dnie znajduje się wrak łodzi! Syrenka zatonęła jeszcze przed I Wojną Światową i spoczywa na dnie jeziora po dzień dzisiejszy.
Kopalnia złota w Tatrach
Myślicie, że gorączka złota miała miejsce tylko w Ameryce? Nic bardziej mylnego! Poszukiwacze złota pojawili się także w Tatrach. Niewielkie kopalnie złota założono także na zboczu Krywania w słowackich Tatrach Wysokich. Krywańskie Banie, bo tak nazwano kopalnie, położone były na wysokości ok. 2030–2110 m n.p.m. pomiędzy Krywańską Przełączką a Pawłowym Grzbietem. Szybko jednak zaprzestano tej działalności, ponieważ złota było jak na lekarstwo, a jego wydobycie się zwyczajnie nie opłacało.
Cześć schronisk w Tatrach jest zaopatrzana tylko przez tragarzy
Część tatrzańskich schronisk jest położona wysoko w górach i nie sposób dojechać do nich samochodem. W związku z tym utrzymują one dawne tradycje i są zaopatrywane przez tragarzy. Na ich stelażach może znaleźć się maksymalnie 100 kilogramów ładunku. Ten system działa między innymi w: Schronisko Zamkowskiego, Teriego, czy Schronisko pod Rysami.
Wielka swastyka w Tatrach
Nie tylko Sowieci prowadzili działania w Tatrach. W 1941 roku Naziści zawiesili wielką drewnianą swastykę na ścianie Mnicha. To jednak nie spodobało się Góralom i taternikom. Czesław Łapiński i Kazimierz Paszusz, historyczne postacie polskiego alpinizmu, wspięli się na szczyt Mnicha i uszkodzili elementy, na których swastyka była zamocowana. Instalacja odpadła przy pierwszym większym wietrze i nikt nie domyślił się, że to wcale nie halny stał za jej zniszczeniem.
Prochy Juliusza Słowackiego miały spocząć w Tatrach
Niewiele osób wie, że polski wieszcz miał spocząć w Tatrach. Kiedy w 1909 roku szczątki Słowackiego sprowadzono do Polski, rozgorzała dyskusja, gdzie powinien ostatecznie spocząć. Stefan Żeromski zaproponował wówczas, żeby umieścić jego prochy w... turni tatrzańskiego Kościelca. To jednak się nie udało i ostatecznie pochowano go w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu.
Orla Perć jest uznawana za najtrudniejszy szlak w Tatrach
Orla Perć to szlak znany osobom, które uwielbiają dreszczyk emocji i adrenalinę. Jest on bowiem uznawany za jeden z najtrudniejszych w Tatrach. Do niedawna wiodła tędy chybotliwa drabinka, która ostatnio została wymieniona na nową, bardziej bezpieczną. Niemniej od 1906 roku w tym miejscu życie straciło aż 140 osób.