Wizyta Elżbiety II w Krakowie. Strażak czekał na królową, by odegrać hejnał
Elżbieta II przyleciała do Polski na zaproszenie byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Wizyta rozpoczęła się 25 marca 1996 r. i trwała trzy dni. Monarchini towarzyszysz jej małżonek książę Filip. Elżbieta II spotkała się między innymi z ówczesnym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim, który wręczył jej Order Orła Białego i premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem, a także wygłosiła przemówienie w polskim parlamencie. W Krakowie odwiedziła między innymi Zamek Królewski na Wawelu oraz krypty wawelskie. Na Rynek Główny przyjechała Rolls Roycem. Po uroczystym śniadaniu w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, królewska para wyleciała do Pragi.
Tak wyglądała wizyta królowej Elżbiety w Krakowie
W Krakowie królowa Elżbieta pojawiła się w towarzystwie swojego męża księcia Filipa. Co ciekawe, para królewska nie spędzała razem całej podróży, lecz "rozdzieliła się". Księcia Filipa interesował zwłaszcza krakowski Kazimierz i żydowskie dziedzictwo Krakowa.
Wawel
Wizyta Elżbiety II w Krakowie rozpoczęła się na Wawelu. Monarchini zwiedziła dawną siedzibę polskich królów oraz katedrę wawelską. Spotkała się też z ówczesnym metropolitą krakowskim kard. Franciszkiem Macharskim.
Grobowiec generała Władysława Sikorskiego
Elżbieta II złożyła kwiaty przy grobowcu gen. Władysława Sikorskiego, który znajduje się w kryptach wawelskich. Gen. Sikorski był premierem polskiego rządu na uchodźctwie oraz naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze.
Krypta Srebrnych Dzwonów, grobowiec marszałka Józefa Piłsudskiego
Królowa pojawiła się również przy grobowcu marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Monarchini złożyła hołd jednemu z twórców odrodzonej Polski. Warto wspomnieć, że pierwotnie ciało marszałka zostało pochowane w krypcie św. Leonarda (tam gdzie spoczywa gen. Sikorski), jednak z polecenia skonfliktowanego z Piłsudskim metropolity krakowskiego abp. Adama Stefana Sapiehy (później kardynała), przeniesiono je w inne miejsce. Ta decyzja wywołała ogromne oburzenie. Reakcją rządu na decyzję hierarchy było demonstracyjne złożenie dymisji (nieprzyjętej przez prezydenta Ignacego Mościckiego). Ostatecznie konflikt został załagodzony, a w Sejmie ogłoszono, że duchowny przeprosił prezydenta RP.
Synagoga Remuh na krakowskim Kazimierzu
W czasie gdy Elżbieta II przebywała w kryptach wawelskich, książę Filip przyjechał na Kazimierz. Odwiedził między innymi synagogę Remuh przy ul. Szerokiej. Co ciekawe, kilka lat później tę samą synagogę odwiedził syn księcia Filipa, a obecnie król Karol III.
Rynek Główny, Sukiennice
Ze wzgórza wawelskiego Elżbieta II udała się na Rynek Główny. Na królewskiego Rolls Royce'a wyczekiwały tłumy ludzi i to pomimo tego, że pogoda nie sprzyjała; było zimno i padał śnieg. Monarchini została powitana między innymi przez kwiaciarki, harcerzy i studentów oraz rzeszę zwykłych mieszkańców Krakowa. Na Rynku królowa odwiedziła między innymi Sukiennice.
Hejnał z wieży Mariackiej
Z wizytą Elżbiety II w Krakowie wiąże się anegdota dotycząca opóźnienia odegrania hejnału z wieży Mariackiej. Jako że doszło do niewielkiego poślizgu w programie wizyty, strażak czekał dwie minuty, by królowa mogła dojechać na Rynek przed rozpoczęciem hejnału.
Bazylika Mariacka
Oczywiście Elżbiecie II nie odmówiono przyjemności zwiedzenia bazyliki Mariackiej. Monarchini miała między innymi okazję zobaczyć ołtarz Wita Stwosza. Wizyta była dopracowana w każdym szczególe.
- Jako ciekawostkę dodam, że przed wizytą królowej Elżbiety II w Krakowie w bazylice pojawiła się ekipa polsko-angielska w celu ustalenia trasy, którą przejdzie królowa. Zatrzymałem się przez kaplicą Matki Bożej Częstochowskiej, w której wystawiany był Najświętszy Sakrament i opowiedziałem krótko o tym miejscu. Po czym borowcy stwierdzili, że królowa nie jest katoliczką. A jednak za kilka dni, kiedy Elżbieta II odwiedziła bazylikę, przystanęła przed kaplicą, pięknie się ukłoniła w stronę Maryi i Najświętszego Sakramentu i poszła dalej. To pokazuje wielki szacunek jakim darzona jest Matka Boża, nie tylko przez katolików - wspominał ówczesny archiprezbiter bazyliki ks. inf. Bronisław Fidelus.
Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wizyta Elżbiety II w Krakowie zakończyła się uroczystym posiłkiem w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie królowa udała się w dalszą podróż po Europie. Jej kolejnym celem była czeska Praga.