Spadające gwiazdy

i

Autor: pixabay.com Spadające gwiazdy

Geminidy 2018 nad Krakowem. To ostatnia szansa w tym roku, by zobaczyć spadające gwiazdy!

2018-11-30 9:02

Przed nami ostatnia w tym roku szansa, by na nocnym niebie zobaczyć spadające gwiazdy. Kiedy i jak obserwować Geminidy w Krakowie i okolicach? Podpowiadamy!

Geminidy to jeden z najaktywniejszych rojów meteorytów, które można obserwować w ciągu roku na niebie. Są one bardziej aktywne niż sierpniowe Perseidy i można obserwować je w grudniu.

Czytaj też: Kraków: Ogłoszono I stopień zagrożenia terrorystycznego! Alarm potrwa do połowy grudnia

Geminidy 2018: kiedy obserwować?

Geminidy są aktywne między 8 i 21 grudnia, a maksimum tego zjawiska przypada w nocy z 13 na 14 grudnia. W tym roku największa aktywność Geminidów przypadnie pomiędzy godziną 15:00 w czwartek, 13 grudnia i godziną 12:00 w piątek, 14 grudnia. Żeby zobaczyć spadające gwiazdy, najlepiej obserwować niebo tuż przed wschodem słońca w piątek, czyli około godziny 7:30. Jeśli pogoda dopisze, a niebo będzie bezchmurne, w ciągu zaledwie jednej godziny będzie można zobaczyć aż 120 spadających gwiazd.

Czytaj też: Kraków: "Bicie, szarpanie, wykręcanie kończyn". Sąd skazał matkę za znęcanie się nad dzieckiem

Geminidy 2018: gdzie obserwować?

Geminidy 2018. Przy dobrych warunkach pogodowych również krakowianie będą mogli obejrzeć je nawet bez specjalistycznego sprzętu. Żeby to zrobić najlepiej wybrać się w miejsce położone z dala od źródeł światła: zabudowań, latarni ulicznych itp. W naszym regionie do obserwacji świetnie nada się np. kopiec Kraka, kopiec Wandy, kopiec Piłsudskiego, krakowskie Błonia. Także łąki, czy parki w samym Krakowie, chociaż najlepiej wyjechać poza miasto np. do Ojcowa.

Żeby zobaczyć Geminidy na niebie, musi być spełniony jeszcze jeden warunek: niebo musi być bezchmurne, o co o tej porze roku jest niezwykle trudno. I to właśnie niekorzystna pora roku jest jedną z przyczyn mniejszej popularności Geminidów.

Najlepsze miejsca do obserwacji są zaznaczone na niebiesko. Mapę można znaleźć na stronie: www.lightpollutionmap.info

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki