Gigantyczna akcja policji. W Małopolsce i na Śląsku rozbito "mafię śmieciową" [ZDJĘCIA]

2019-04-02 17:12

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie od dłuższego czasu zajmowali się sprawą legalności obrotu niebezpiecznymi odpadami w spółce działającej na terenie Małopolski.

Wielomiesięczne żmudne czynności operacyjne oraz procesowe, prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, doprowadziły do rozpracowania siatki przestępczej, trudniącej się nielegalnym składowaniem odpadów, zagrażających życiu i zdrowiu osób oraz środowisku.

Trop zaprowadził śledczych do podkrakowskiej spółki, zajmującej się gospodarką odpadami, w tym utylizacją materiałów niebezpiecznych. Ustalono, że firma ta po atrakcyjnej cenie skupowała  od różnych przedsiębiorstw  towar w postaci groźnych substancji, zobowiązując się do poddania ich utylizacji. W rzeczywistości niebezpieczne chemikalia  zamiast trafiać do certyfikowanych spalarni, były wywożone z terenu spółki do różnych magazynów bądź też zakopywane np. na terenach nieczynnych kopalń.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Gigantyczna akcja policji. W Małopolsce i na Śląsku rozbito "mafię śmieciową"

Pomysłodawcą procederu był 52-letni mężczyzna. To on, unikając wysokich kosztów związanych z unieszkodliwieniem substancji, zlecał ich transport do hal, czy też na wyrobiska znajdujące się na terenie województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz podkarpackiego. Rzecz jednak w tym, że podmioty, przyjmujące niebezpieczne chemikalia, nie posiadały zezwolenia na ich przyjmowanie i przechowywanie. Częstokroć właściciele, wynajmujący nie mieli świadomości, jakiego rodzaju towar będzie u nich przechowywany.  

W przestępczą działalność zaangażowane były zarówno firmy przewozowe, których właściciele, mając  świadomość grożącej im odpowiedzialności karnej, nawiązali współpracę z szefem „odpadowej” mafii, jak i ludzie, których rola polegała na fałszowaniu dokumentacji przewozowej, wyszukiwaniu odpowiednich miejsc do składowania niebezpiecznych chemikaliów oraz osób, które posługując się fikcyjnymi danymi, zawierały umowy najmu magazynów. Do wynajmowanych przez „słupy” pomieszczeń, trafiło kilkadziesiąt tysięcy ton niebezpiecznych cieczy. Natomiast pozostałe zagrażające życiu odpady wymieszane z materiałami komunalnymi, były porzucane w nieczynnych wyrobiskach.

Zobacz też >>> Skandal w krakowskim Auchan: Sprzedawali saszetki ze swastyką. Jak do tego doszło?

Dzisiaj małopolscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach na terenie województwa małopolskiego oraz śląskiego przeprowadzili skomasowaną akcję wymierzoną przeciwko członkom grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem tymi substancjami. Policjanci służb kryminalnych przy wsparciu funkcjonariuszy SPAP z Krakowa i Katowic we wczesnych godzinach porannych weszli do kilkunastu wytypowanych hal, magazynów, a także mieszkań osób zaangażowanych w ten proceder.

Czytaj też >>> Wypadek w Krakowie. Samochód potrącił... szakala złocistego [ZDJĘCIA]

W wyniku realizacji policjanci zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem niebezpiecznymi dla życia i zdrowia odpadami. Wśród nich jest 52-letni mężczyzna, który usłyszy zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, która wbrew przepisom ustawy składowała, transportowała odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. W ręce stróżów prawa wpadli też jego współpracownicy, są to mężczyźni w wieku od 24 do 37 lat, którzy odpowiedzialni byli za podrabianie dokumentów przewozowych, kierowcy, osoba wyszukująca miejsca do  nielegalnego składowania, a także operator magazynu – mający za zadanie m.in. pilotaż pojazdów przewożących niebezpieczne substancje. Wszyscy odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatniego półrocza już kilkakrotnie ujawniano nielegalne transporty czy składowiska szkodliwych dla środowiska  odpadów tej firmy. Wówczas zarzuty w tej sprawie  usłyszało trzech mężczyzn, którzy wbrew przepisom ustawy, transportowali i składowali chemikalia. Sąd zadecydował o zastosowaniu wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. 

Wcześniejsze zatrzymania miały miejsce m.in. Bytomiu, Gliwicach, Olkuszu i w powiecie kieleckim. 

Zobacz koniecznie:

>>> Groźny pożar bloku w Krakowie, 18-latka wyskoczyła z 6. piętra [ZDJĘCIA]

>>> Kolejne zaginięcie w Małopolsce. 17-latka wyszła ze szkoły i nie wróciła do domu [ZDJĘCIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają