Silne wichury nad Polską 23/24.02.2020
Setki połamanych drzew, zablokowane drogi, uszkodzone budynki i zerwane linie energetyczne - to efekty silnych wichur, jakie w nocy z niedzieli na poniedziałek przetoczyły się nad południową Polską. Silny wiatr dał się we znaki w kilku województwach. W związku z usuwaniem skutków wichur straż pożarna interweniowała ponad 2 250 razy - najczęściej na Dolnym Śląsku, na Śląsku, na Opolszczyźnie i w Małopolsce. Wiatr uszkodził 311 budynków, w tym 192 mieszkalne. Jak przekazał rzecznik Państwowej Straży Pożarnej - w akcjach ratowniczych brało udział ponad 13 tysięcy strażaków.
Gdzie było najgorzej? Jak wygląda sytuacja w Twoim regionie? Sprawdź w poniższej relacji!
11:30 Niebezpieczna noc na Opolszczyźnie
- Pierwsze zgłoszenie otrzymaliśmy o 20.39. Do 8.00 rano wyjechaliśmy łącznie 54 razy do zgłoszeń wynikających z pogody - mówi Tomasz Pierzchała z Komendy Miejskiej PSP w Opolu.
Czytaj więcej tutaj >>> Drzewa na domach, garażach i ulicach. Akcje strażaków wciąż trwają!
11:00 Osiem interwencji strażackich w Bełchatowie
Około 8 rano, czyli już po obowiązującym alercie strażacy z PSP Bełchatów odnotowali 8 interwencji.
- Przeważnie były to wiatrołomy, czyli powalone gałęzie, konary czy całe drzewa. Najpoważniejszą interwencją był poderwany przez wichurę blaszany garaż, który zniszczył elewację jednorodzinnego domu i runął na płot – wyjaśnia nam dyżurny PSP w Bełchatowie.
Do tego zdarzenia doszło w Łuszczanowicach w gminie Kleszczów. Jak podkreślają strażacy, to właśnie w tej gminie powiatu bełchatowskiego było najwięcej szkód.
10:45 Potężne wichury nad Kielcami
Strażacy w województwie świętokrzyskim mieli mnóstwo pracy - doszło do ponad 100 interwencji, wichura uszkodziła więcej niż 20 dachów.
Do najpoważniejszej interwencji doszło w bloku przy ul. Chęcińskiej w Kielcach. Wiatr zerwał dach, fragmenty spadały z wysokości kilkudziesięciu metrów wprost na auta. Wiele z nich zostało zniszczonych. Strażacy mieli najwięcej pracy w powiatach: kieleckim, włoszczowskim, koneckim i jędrzejowskim.
10:15 Jaka pogoda będzie w poniedziałek?
Końcówka tygodnia przyniosła niebezpieczne zjawiska pogodowe. Najnowsza prognoza pogody również nie wygląda optymistycznie. Efekty niżu Yulia to wichury, które osiągnęły prędkość nawet 160 km/h. Czy w poniedziałek (24 lutego) możemy liczyć na nieco spokojniejszy dzień? Sprawdzamy najświeższe doniesienia meteorologów.
Niż Yulia straszy Polskę. Przyniósł nie tylko WICHURY [PROGNOZA POGODY]
10:00 130 interwencji strażaków na Podkarpaciu
Na Podkarpaciu skutki silnego wiatru najbardziej odczuli strażacy, którzy byli wzywani ponad 130 razy! Jak informuje nas dyżurny, zgłoszenia dotyczyły połamanych drzew na drogach oraz chodnikach, ale i także uszkodzonych dachów na budynkach gospodarczych i mieszkalnych.
Najwięcej interwencji było w powiatach rzeszowskim, krośnieńskim i jarosławskim.
Wichury na Podkarpaciu! Strażacy interweniowali ponad 130 razy!
9:35 Noc wichur. Okropne statystyki na Opolszczyźnie
Tej nocy strażacy otrzymali prawie 250 wezwań do usuwania skutków wichur. Najwięcej pracy mieli na północy województwa - w Oleśnie, Kluczborku i Namysłowie. Najczęściej musieli usuwać z dróg połamane konary i zabezpieczać zerwane dachy.
9:20 Wichury spustoszyły Dolny Śląsk
W niedzielę wieczorem na Dolny Śląsk dotarł niż Julia, przynosząc ze sobą silne wichury i ulewne deszcze. Mocno wiało przez całą noc. Podmuchy wiatru na Śnieżce osiągały prędkość 223 km/godz.! Potężny wiatr przewracał drzewa i zrywał dachy. Straż pożarna interweniowała już kilkaset razy. Najczęściej interwencje dotyczyły drzew przewróconych na drogi i linie energetyczne. We Wrocławiu drzewo spadło na trakcję tramwajową na ul. Różyckiego.
Czytaj więcej >>> Wichury na Dolnym Śląsku. Powalone drzewa, pozrywane dachy, ludzie bez prądu
Ze wstępnych informacji wynika, że na skutek wichur na Dolnym Śląsku poszkodowane zostały 4 osoby. W Piotrowicach (powiat jaworski) drzewo przewróciło się na samochód – ranny został kierowca. Trzy osoby zostały poszkodowane, gdy w okolicach Chocianowa drzewo spadło na busa. Na szczęście poszkodowani nie odnieśli poważnych obrażeń.
9:10 Niebezpieczna noc w Wielkopolsce
W Wielkopolsce strażacy zanotowali 60 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Wszystkie miały miejsce na południu regionu. Szczególnie mocno wiało w Kępnie i Ostrzeszowie.
- Interwencje dotyczyły głównie połamanych drzew i zerwanych dachów. Na szczęście nie ma osób poszkodowanych - przekazał dyżurny strażaków.
Jedno z najbardziej niebezpiecznych zdarzeń miało miejsce w Jarocinie. Tam wiatr zerwał fragment opierzenia dachu kościoła Świętego Jerzego.
9:00 Bardzo niespokojna noc w woj. łódzkim
Jak informuje dyżurny straży pożarnej, do godz. 7 rano, w woj. łódzkim strażacy interweniowali w sprawie skutków wichury w województwie łódzkim 108 razy. - Najwięcej wyjazdów odnotowaliśmy w powiatach: radomszczańskim, wieluńskim i wieruszowskim - informują strażacy.
8:50 Trudna noc w województwie śląskim
Ogółem strażacy interweniowali w woj. śląskim 450 razy. Interwencje dotyczyły głównie połamanych drzew i gałęzi. Niestety, także w woj. śląskim silny wiatr niszczył budynki - zniszczonych zostało 30 dachów.
- Mieliśmy również do czynienia z podtopieniami. Wiele z interwencji dotyczyło połamanych drzew i gałęzi. Ogółem w działaniach brało udział 500 zastępów straży pożarnej. Na szczęście nie ma osób poszkodowanych - mówi mł. bryg. Aneta Gołębiowska z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.
Wiatrołomy sprawiły, że wiele pociągów jadących z południa województwa w stronę Katowic jest opóźnionych lud odwołanych. Na niektórych odcinkach funkcjonuje komunikacja zastępcza. Wiatr niszczył również sieci energetyczne. Bez prądu w woj. śląskim jest około 14 tys. odbiorców.
Skutki wichury w woj. śląskim: Zerwane dachy, powalone drzewa! [ZDJĘCIA]
8:30 Ogromne spustoszenia w Małopolsce
Prawie 300 zgłoszeń odebrali małopolscy strażacy w związku z wichurami, które przeszły nocą przez województwo. To najnowsze dane z godziny piątej rano. Najwięcej wezwań dotyczyło usuwania tak zwanych wiatrołomów, czyli połamanych gałęzi i drzew blokujących drogi. W całym województwie uszkodzonych zostało ponad 50 budynków, zgłoszono również 47 uszkodzonych dachów.
W Krakowie interweniowano kilkanaście razy. Na szczęście jak dotąd nikt nie ucierpiał, ale – jak podają strażacy - kolejne zgłoszenia wciąż spływają. Bez prądu w całym regionie jest kilka tysięcy odbiorców.
Czytaj też >>> Ogromna wichura. Tysiące odbiorców bez prądu! Kiedy wróci energia?