Ostrzeżenie IMGW przed burzami w Małopolsce. Kumulacja prognozowana na popołudnie
We wtorek (7 czerwca) cała Małopolska znalazła się w pasie burz, który został objęty przez IMGW żółtym alertem pogodowym. Gwałtowne załamanie pogody dotknie mieszkańców terenów położonych w pasie od Pomorza i Mazur przez centrum po Dolny Śląsk i Małopolskę. Wystąpieniu groźnych zjawisk atmosferycznych będzie sprzyjał napływ ciepłych i zasobnych w wilgoć mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Synoptycy IMGW nie wykluczają, że na tym samym obszarze w krótkim odstępie czasu wystąpi kilka burz. Będą im towarzyszyć opady deszczu, lokalnie osiągające wartość do 30 mm/h, opady gradu o średnicy nawet 3 cm oraz porywy wiatru sięgające wartości 70 km/h.
W Małopolsce żółty alert pogodowy IMGW związany z burzami obowiązuje we wtorek (7 czerwca) od godz. 15.00. Burze mogą wystąpić już wcześniej, jednak kumulacja zjawiska jest prognozowana na wtorkowe popołudnie. Obecnie planowany termin zakończenia alertu burzowego w Małopolsce to środa (8 czerwca) godz. 1.00 w nocy. Ostrzeżenie przed burzami dotyczy wszystkich powiatów województwa.
PRZECZYTAJ: Pijany 20-latek prowadził auto. Przyjechała po niego matka. Była w jeszcze gorszym stanie
- Burze miejscami występować będą w pasie od Pomorza i Mazur przez centrum po Dolny Śląsk i Małopolskę. Rozwijać się będą w ciepłej i zasobnej w wilgoć masie powietrza polarnego morskiego. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym głębokiej konwekcji będzie obecność pofalowanego frontu atmosferycznego, powoli przemieszczającego się na wschód. Na przedpolu tego frontu rozwijać się będą izolowane komórki burzowe, niektóre z nich połączą się i tworząc układy wielokomórkowe. Powolne przemieszczanie się burz w kierunku północno-wschodnim w połączeniu z podwyższoną zawartością wilgoci skutkować może lokalnie intensywnymi opadami deszczu - do 20 - 30 mm/h. Nie można wykluczyć wystąpienia kilku burz po sobie na tym samym obszarze, a w efekcie kumulacji sum opadów. Ponadto w czasie burz padać może też grad, którego średnica osiągać będzie do 2-3 cm. Nieco mniejszym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, nie powinny przekroczyć one 70 km/h. Pierwsze burze zaczną rozwijać się już około południa, jednak największe natężenie zjawisk prognozowane jest na godziny popołudniowe - brzmi wtorkowa (7 czerwca) prognoza burzowa IMGW.
Gdzie jest burza? Mapa burz
Nowoczesne narzędzia meteorologiczne pozwalają nie tylko sprawdzić, gdzie jest teraz burza, ale umożliwiają też sprawdzenie prognozy burz na najbliższe godziny. Na poniższej mapie sprawdź, czy będzie burza w ciągu najbliższych 12 godzin. Czy będzie burza?
ZOBACZ: Superkomputery z Krakowa na liście TOP500. Athena jest najszybsza w Polsce