Gwałtowna zmiana pogody w Tatrach! Najpierw mróz, potem duże ocieplenie

i

Autor: Jerzy Górecki/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Gwałtowna zmiana pogody w Tatrach! Najpierw mróz, potem duże ocieplenie

2022-01-14 14:48

W najbliższy weekend czeka nas dwukrotna, gwałtowna zmiana pogody w Tatrach. W nocy z piątku na sobotę (14/15 stycznia) nastąpi raptowne ochłodzenie, z kolei w nocy z soboty na niedzielę (15/16 stycznia) możemy się spodziewać całkowitego odwrócenia trendu i znaczącego wzrostu temperatur. W ostatni dzień weekendu aura będzie wyjątkowo mocno sprzyjać turystom.

Gwałtowna zmiana pogody w Tatrach. Najpierw mróz, potem ocieplenie

W nocy z piątku na sobotę (14/15 stycznia) w Tatrach nastąpi gwałtowne ochłodzenie, przez co wybierając się na szlaki w sobotę, nie wolno zapomnieć o odzieży chroniącej przed ujemnymi temperaturami. Wartości poniżej zera st. Celsjusza wskażą nawet termometry w Zakopanem (-1 st. Celsjusza), a jeszcze zimniej będzie nad Morskim Okiem i w Dolinie Chochołowskiej (-2 st. Celsjusza), Dolinie Pięciu Stawów (-5 st. Celsjusza), czy na Kasprowym Wierchu (-7 st. Celsjusza). Pozytywną informacją jest natomiast duże nasłonecznienie. Nad Morskim Okiem jego czas może wynieść nawet 6 godzin, z kolei w innym popularnych miejscach w Tatrach słońce będzie dominować na niebie przez około 4 godziny. Dogodniejszym terminem do planowania wycieczek w Tatry jest niedziela (16 stycznia). W ostatni dzień weekendu zdecydowanie poprawią się warunki termalne. W Zakopanem słupki rtęci w termometrach sięgną szóstej kreski powyżej zera, w Dolinie Chochołowskiej pokażą 4 st. Celsjusza, a w Dolinie Kościeliskiej 5 st. Celsjusza. Nieco chłodniej będzie nad Morskim Okiem (2 st. Celsjusza), w Dolinie Pięciu Stawów (1 st. Celsjusza) i na Kasprowym Wierchu (0 st. Celsjusza). Jeśli chodzi o czas nasłonecznienia, to w niedzielę można się spodziewać nawet minimalnie lepszych warunków, niż w sobotę. Według prognoz synoptyków, przez cały weekend w Tatrach nie będziemy mieli do czynienia z opadami deszczu, czy śniegu.

PRZECZYTAJ: Gabriel zginął w Tatrach. Wcześniej prosił o radę, ale nikt mu nie pomógł

Wybierając się na tatrzańskie szlaki pamiętajmy o trudnych warunkach, które na nich panują. Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że obecnie na szlakach jest bardzo ślisko - zalegający śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000 m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu. Utrudnienie w poruszaniu się w partiach graniowych stanowi również silny wiatr. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim. W ostatnim czasie w Tatrach doszło do czarnej serii wypadków. Pod Gerlachem zginęło trzech polskich turystów, a w drodze na szczyt Grześ śmierć poniósł 46-letni mężczyzna.

ZOBACZ: Myślenice: Nauczyciel i radny PiS gnębi uczniów?! Ohydne słowa! "Możecie wypiąć siura"

Sonda
Która pora roku jest najlepsza na wycieczkę w Tatry
W Małopolsce śniegu jak na lekarstwo. W Gorcach można jeździć na nartach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki