Praca zdalna, to brak szefa stojącego nad głową
Odpowiadając na oferty pracy znalezione np. w serwisie internetowym Pracuj.pl zapewne nie myślisz o tym, że pewnego dnia kusząca wyda się możliwość wykonywania obowiązków służbowych z dala od miejsca zatrudnienia. Praca zdalna to duża wygoda, o ile dobrze czujesz się we własnym towarzystwie i jesteś typem samotnika. W przeciwnym razie pewnego dnia możesz odczuć brak współpracowników, z którymi możesz porozmawiać podczas przerwy na herbatę i poprosić o szybką pomoc przy trudnym zadaniu.
Zaletą jest tu fakt, że swoje obowiązki wykonujesz bez presji, jaką możesz odczuwać wiedząc, że w każdej chwili przy Twoim biurku może stanąć szef. Nie musisz też dbać o dobór garderoby w taki sposób, by wpisywała się w biurowy dress code. To również duża oszczędność czasu, którego potrzebujesz na dotarcie do biura i kosztów z tym związanych, o ile pracodawca nie refunduje paliwa lub biletów komunikacji miejskiej.
Czy to rozwiązanie będzie dobre dla Ciebie?
Zanim zdecydujesz się przenieść swoje biuro do domu, zastanów się nad wszystkimi aspektami takiego rozwiązania. Z jednej strony w każdej chwili może oddać się domowym obowiązkom, o ile nie opóźnią one wywiązania się z obowiązków służbowych. To jednak wymaga dużej samodyscypliny i umiejętnego organizowania sobie pracy. Czasem trudno jest zmotywować się do pracy, a przyjemności domowe bywają bardzo kuszące i skutecznie rozpraszające uwagę.
Samodzielne ustalanie rytmu dnia umożliwi Ci dostosowanie godzin przeznaczonych na pracę do chwil, w których pracujesz najbardziej efektywnie. W biurze raczej nie możesz pozwolić sobie na to w godzinach nocnych, późno wieczornych lub wczesnych porannych. Tu musisz dopasować się do rozkładu zajęć całej firmy.
Podejmując decyzję o przeniesieniu pracy biurowej do domu zastanów się, jaki typ osobowości reprezentujesz. Nie każdy dobrze czuje się w grupie ludzi, a kto inny może mieć trudności z pracą bez towarzystwa przy biurku obok.
Artykuł Sponsorowany