Hujowa Górka. Skąd wzięła się nietypowa nazwa krakowskiego wzniesienia?

2020-09-18 8:06

W czwartek poinformowaliśmy, że w przyszłym tygodniu rusza remont postumentu upamiętniającego wydarzenia na Hujowej Górce w Krakowie. Zainteresowanie czytelników wzbudziła nietypowa nazwa krakowskiego wzniesienia, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić, skąd pochodzi. Jak się okazuje, historia tego miejsca jest niezwykle tragiczna.

Hujowa Górka. Tragiczna historia miejsca

Hujowa Górka to niewielkie wzniesienie tzw. Górek Płaszowskich znajdujących się pomiędzy obecnymi ulicami Kamieńskiego, Swoszowicką i Wielicką. Jest to miejsce na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow, który od września 1943 stał się miejscem masowych egzekucji. Sama Górka, jako miejsce egzekucji, była właściwie dołem, o szerokości sześciu metrów, 50 metrów obwodu i głębokości pięciu metrów.

Na Hujowej Górce mordowano więźniów obozu oraz tych z Aresztu Śledczego na ul. Montelupich i innych zakładów zamkniętych. Ofiarami byli w szczególności Żydzi, ale incydentalnie rozstrzeliwano też przedstawicieli innych narodowości, w tym Polaków. W jednym z trzech obozów koncentracyjnych założonych przez władze III Rzeszy na terenie Generalnego Gubernatorstwa więziono ponad 30 tysięcy osób, a liczba ofiar różnych narodowości, przede wszystkim Żydów, zamordowanych w obozie oceniania jest na około 5 tysięcy. Dziś na obszarze byłego obozu znajdują się trzy masowe mogiły, dwa cmentarze żydowskie i relikty infrastruktury obozowej.

Hujowa Górka. Skąd wzięła się nietypowa nazwa?

Nietypowa nazwa pochodzi od nazwiska esesmana - Alberta Hujara, który kierował egzekucjami na terenie obozu. Według wspomnień sióstr Heli i Janki Weiss, które przeżyły płaszowski obóz, wulgaryzmy i żarty z okrucieństw mających miejsce w obozie były jednymi ze sposobów radzenia sobie psychicznie z obozowymi realiami. Ze względu na kontrowersje, w użyciu jest także nazwa H-Górka.

Na miejscu straceń postawiony został krzyż, który właśnie teraz przejdzie prace modernizacyjne, o czym informowaliśmy tutaj.

Beger reaktywacja. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 114

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają