Od środy południowa Polska zmaga się ze złą jakością powietrza. W czwartek czujniki wskazują jeszcze wyższe stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. W Krakowie PM10 o godz. 9.00 wynosiło 166 µg/m3 (przy normie 50 µg/m3), a PM2,5 122 µg/m3 (przy normie średnio-rocznej 25 µg/m3). Niestety, stężenie cały czas rośnie.
>>> Lawina w Tatrach. Turyści spadli kilkaset metrów, nie byli przygotowani na zimowe wyjście w góry [AUDIO]
W związku z bardzo złą jakością powietrza w mieście prezydent ogłosił I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem. Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.