IMGW ostrzega przed intensywnymi burzami i ulewami w Małopolsce. Możliwe kolejne podtopienia!

i

Autor: pixabay.com IMGW ostrzega przed intensywnymi burzami i ulewami w Małopolsce. Możliwe kolejne podtopienia!

IMGW ostrzega przed intensywnymi burzami i ulewami w Małopolsce. Możliwe kolejne podtopienia!

2019-05-28 13:03

Złe wiadomości od meteorologów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Ostrzegają oni przed intensywnymi burzami z gradem, wydano drugi stopień ostrzeżenia. Spodziewane są bardzo intensywne opady deszczu i gradu oraz silne porywy wiatru. Ostrzeżcie znajomych!

Wtorek w Krakowie upłynie pod znakiem burz z gradem - prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, którzy wydali kolejne ostrzeżenie drugiego stopnia w tej sprawie. Obowiązuje ono od godz. 11 do 21.

IMGW ostrzeżenia 28.05.2019

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Dziś w trakcie dnia termometry wskażą maksymalnie 22 st. C. Temperatura odczuwalna będzie o 4 st. C wyższa. Przewidywana temperatura w nocy to 11 st. C.

Według drugiego, pomarańczowego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.”

Gdzie jest burza? Radar burz online 28.05.2019 [INTERAKTYWNA MAPA]

Gdzie jest burza 28.05.2019? Co robić w czasie burzy, gdy jesteśmy poza domem?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik, mówiący o tym, jak należy zachować się w czasie burzy. Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy:

  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
  • unikać przebywania pod drzewami,
  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
  • jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,
  • jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,
  • unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,
  • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
  • natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
  • osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
  • jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Zobacz koniecznie:

>>> W Krakowie i w Małopolsce zawyją syreny alarmowe. Wiemy, dlaczego!

>>> Kraków: Urzędnicy rozkopią... rondo Matecznego. Nie będą kursować tramwaje!

>>> Kraków: Syf, błoto, smród i mnóstwo śmieci. Czas na wielkie sprzątanie po powodzi [ZDJĘCIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki