Swoje pomysły można zgłaszać do dziewiątego lutego. Na projekty czekają pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, którzy pomogą i odpowiedzą na wszystkie pytania. Mogą zgłaszać się specjaliści z dziedzin takich jak informatyka, robotyka, ale też społecznicy i wolontariusze pracujący z osobami, które z trudem radzą sobie z codziennością.
- W Małopolsce przybywa osób niesamodzielnych. Powodem najczęściej jest wiek, ale też różnego rodzaju niepełnosprawności. Takie osoby nie tylko potrzebują fachowej pomocy medycznej, ale także zwykłej uwagi, wyrozumiałości i naszej empatii, aby móc zachować samodzielność i sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nimi codzienność. Dlatego od wielu lat promujemy nowatorskie rozwiązania współczesnych problemów społecznych. Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że proste rozwiązania są często najlepsze. Dlatego wspólnie z naszą jednostką - ROPS w Krakowie już od ponad 1,5 roku promujemy pomysły Małopolan, które mają poprawić jakość życia osób niesamodzielnych - mówi Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Jednym z wynalazków, który uzyskał uznanie urzędników, jest rękawica ułatwiająca chwytanie przedmiotów codziennego użytku. Wspomaga ona ruchy i ułatwia sięganie po kubek z kawą, kanapkę czy otwarcie drzwi. A powstała w garażu fizjoterapeuty z Tarnowa. Urząd zachęca innych pasjonatów do startu w konkursie. Mają czas do dziewiątego lutego.
Innowacje pomogą niepełnosprawnym. Sfinansuje je Urząd Marszałkowski
Do dziewiątego lutego można zgłosić swoje projekty do Małopolskiego Inkubatora Innowacji Społecznych. To wojewódzka inicjatywa mająca poprawić jakość życia tym, którym trudno jest funkcjonować samodzielnie. Urząd Marszałkowski przekaże środki na najlepsze projekty, które mogą pomóc między innymi osobom starszym i niepełnosprawnym.