Jak odróżnić smog od mgły? Wiele osób myli te zjawiska! [STAN JAKOŚCI POWIETRZA W KRAKOWIE 14.11 2018]

i

Autor: Katarzyna Kasprzyk Jak odróżnić smog od mgły? Wiele osób myli te zjawiska! [STAN JAKOŚCI POWIETRZA W KRAKOWIE 14.11 2018]

Jak odróżnić smog od mgły? Wiele osób myli te zjawiska! [STAN JAKOŚCI POWIETRZA W KRAKOWIE 14.11.2018]

2018-11-14 9:36

W Krakowie jakość powietrza jest stale monitorowana. Są dni, kiedy mapy świecą się na czerwono, a to oznacza jedno - jeśli nie musimy, nie wychodźmy wtedy z domu. Jak odróżnić toksyczne zanieczyszczenia powietrza od zwykłej i łudząco podobnej mgły?

Nadchodzą spadki temperatury na zewnątrz, a to oznacza, że wielu z nas będzie bardziej niż dotychczas korzystało z opału. Wiele paliw do domowych kotłów jest niestety marnej jakości, a to oznacza wytwarzanie się szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5. Szczególnie niebezpieczne są te mniejsze cząsteczki, bo wnikają do naszego krwiobiegu. Długotrwałe wdychanie zanieczyszczeń prowadzi do licznych chorób, w konsekwencji nawet śmierci.

Czytaj też: Mieszkaniec Krakowa został milionerem. W naszym mieście padła główna wygrana w Lotto!

 Jak odróżnić smog od mgły?

Często w mediach pojawiają się zdjęcia miast spowitych białymi kłębami. Bywa, że smog mylony jest wówczas z mgłą. Jak odróżnić te dwa zjawiska? Tłumaczy serwis TwojaPogoda.pl.

Okazuje się, że mgła może występować bez smogu. Wówczas możemy bez obaw spacerować na świeżym powietrzu. Z kolei mgła towarzyszy też niemal zawsze  niebezpiecznemu smogowi. Kluczem do sprawdzenia na pierwszy rzut oka, czy powietrze nas nie truje jest widoczność. Istotnym czynnikiem jest też zapach. Otóż mgła zwykle mocno ogranicza widoczność - nawet do kilkudziesięciu metrów, przeciwnie jest w przypadku smogu - tu widoczność jest ograniczona do kilku metrów. Poza tym krople mgły są w zasadzie bezwonne, inaczej jest z pyłami smogu - te wydzielają nieprzyjemną duszącą woń.

Czytaj również: Tarnów: Bestialsko znęcał się nad partnerką. Groził jej, izolował i wlewał wodę do nosa...

Stan jakości powietrza w Krakowie 14 listopada

W środę ilość pyłów PM10 spada, więc stan jakości powietrza w Krakowie uległ poprawie. Krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza nie zanotowały dzisiaj rano przekroczenia norm zanieczyszczeń pyłów PM10 (średnia dobowa powyżej 50 mikrogramów na metr sześcienny). Między godziną 6:00 a 8:00 stacje wskazały:

Zobacz też: Zgubiono dziecięcy procesor mowy! Rodzice Arturka proszą o pomoc w poszukiwaniach!

  • 17 mikrogramów na metr sześcienny – na ul. Dietla;
  • 38 - Al. Krasińskiego
  • 20 – na ul. Bulwarowej (Nowa Huta);
  • 21 – na Kurdwanowie;
  • 21 – ul. Złoty Róg (Bronowice)
  • 18 – na os. Piastów;
  • 19 – na os. Wadów. 

Wszelkie informacje o stanie jakości powietrza można śledzić na bieżąco na stronie internetowej WIOŚ lub na smartfonach za pomocą aplikacji Powietrze Kraków.

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki