Na czym się skoncentrować podczas szukania pracy?

i

Autor: Materiały prasowe Pracuj.pl Na czym się skoncentrować podczas szukania pracy?

Jak pokonać trudności w znalezieniu pracy?

2018-01-08 9:58

Jak pokonać trudności w znalezieniu pracy?

Praca stanowi jedną z istotniejszych sfer życia. Rozwój w tym zakresie daje poczucie spełniania i podnosi poczucie własnej wartości. Kłopoty ze znalezieniem nowego zatrudnienia działają deprymująco. Eksperci Pracuj.pl radzą, by analizować przyczyny porażek i wyciągać wnioski na przyszłość, jeśli nasze poszukiwania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.  

Brak skuteczności w poszukiwaniu pracy obniża poziom motywacji i sprawia, że zaczynamy wątpić w swoje możliwości. Aby wyjść z impasu, warto skoncentrować się na działaniach, takich jak: 

1. Identyfikacja przyczyn niepowodzeń

Aby rozwiązać problem, należy znać jego źródło. Dopiero mając taką wiedzę, możemy wdrażać konkretne działania i czekać na rezultaty. W przeciwnym razie będziemy podejmować chaotyczne próby, które mogą dodatkowo pogłębić frustrację. Zastanówmy się więc, czego oczekuje potencjalny pracodawca i zanim zdecydujemy się wysłać aplikację, uczciwie oceńmy, czy spełniamy jego wymagania. Warto przyjrzeć się także kilku innym aspektom.    

2. Zdobywanie dodatkowych umiejętności i kwalifikacji

Na rynku pracy liczą się kompetencje miękkie, takie jak na przykład chęć do nauki. Jeśli nie inwestujemy we własny rozwój, stajemy się mało atrakcyjni na rynku pracy na którym panuje ogromna konkurencja. Wyznaczajmy sobie edukacyjne i zawodowe cele i wkładajmy wysiłek w ich osiąganie. Zdobywajmy dodatkowe umiejętności i nie bójmy się wyzwań. Dzięki takiej postawie staniemy się profesjonalistami, którzy mają plan na rozwijanie swojej kariery.  

Warto wciąż się rozwijać!

i

Autor: Materiały prasowe Pracuj.pl Warto wciąż się rozwijać!

3. Profesjonalne CV i list motywacyjny

O tym jak jesteśmy postrzegani przez rekruterów decydują również nasze dokumenty aplikacyjne. Największe znaczenie ma życiorys, z którego wynika, jakie mamy doświadczenie, co potrafimy oraz jakie zamierzenia chcielibyśmy zrealizować w przyszłości. Pamiętajmy m.in. o tym, by dostosować jego treść do konkretnej oferty pracy. Warto napisać również podsumowanie zawodowe, z którego wynika, jak widzimy naszą zawodową przyszłość.    

4. Umiejętne kreowanie wizerunku 

To, w jaki sposób mówimy, jak się ubieramy, gestykulujemy czy odpowiadamy na pytania – decyduje o tym, w jaki sposób postrzegają nas inni. Warto więc pracować nad swoim zachowaniem, np. poznając zasady etykiety biznesowej i dostosowując się do nich. Współcześnie duże znaczenie ma również to jak kreujemy swój wizerunek w Internecie. Jeśli chcemy, by uważano nas za profesjonalistów, ostrożnie dobierajmy treści publikowane na portalach społecznościowych.   

5. Zmiana profesji

Przyczyną naszych trudności może być np. to, że nie lubimy swojej pracy lub nie potrafimy wykonywać jej dobrze, np. ze względu na brak odpowiednich predyspozycji. Zanim zaczniemy podejmować ważne zawodowe decyzje, poznajmy swoje mocne i słabe strony. Taka wiedza pomoże nam w dokonaniu mądrego wyboru i sprawi, że będziemy mogli się rozwijać.  

W pokonywaniu trudności najważniejsze jest wykrycie przyczyn niepowodzeń. Mając taką wiedzę, możemy usuwać konkretne przeszkody i zbliżać się do celu. Warto jednak mierzyć siły na zamiary i nauczyć się rezygnować. 

Artykuł sponsorowany 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki