Jak skutecznie szukać pracy w Krakowie? Zobacz, od czego zacząć!

i

Autor: materiały prasowe Jak skutecznie szukać pracy w Krakowie? Zobacz, od czego zacząć!

Jak skutecznie szukać pracy w Krakowie? Zobacz, od czego zacząć!

2022-06-06 9:58

Wiedząc, jak skutecznie szukać pracy w Krakowie zaoszczędzisz sobie trudu i czasu związanego z bezowocnymi rozmowami o pracę. Poszukiwanie pracy nie musi być trudne ani ciągnąć się miesiącami. Z kilkoma wskazówkami, dowiesz się, jak znaleźć pracę marzeń w paru krokach. 

Kraków to przede wszystkim piękne, turystyczne miasto, do którego zjeżdżają się turyści i studenci. Niestety nie jest tanie do życia, dlatego znalezienie trafnej oferty pracy w Krakowie to priorytet, by móc w nim funkcjonować. W mieście utrzymuje się stosunkowo niski poziom bezrobocia. Nietrudno znaleźć tam pracę, pod warunkiem, że wiemy, jak i gdzie szukać. Poszukiwanie pracy w każdej miejscowości w Polsce wygląda w sposób podobny. W niektórych miastach jednak różni się popularność źródeł informacji na temat ofert pracodawców.

Niestety praca sama nie puka do drzwi, czasem trzeba włożyć spory wysiłek w to, by znaleźć ofertę odpowiadającą naszym potrzebom. Ważne jest to, by pracy poszukiwać w sposób skuteczny. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim wybór sprawdzonego źródła ofert, wysyłanie aplikacji wyłącznie do wiarygodnych pracodawców i odpowiednie zaprezentowanie swojej osoby. 

Urzędy pracy w Krakowie

W całej Polsce znajdują się urzędy pracy. Do ich zadań należy udzielanie pomocy bezrobotnym i osobom poszukującym pracy, szkolenie i opracowywanie planów działań zawodowych. Urzędy pracy, choć często niedocenione stanowią dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrafią odnaleźć się na rynku pracy. W urzędzie mogą liczyć nie tylko na znalezienie zatrudnienia, lecz i doradztwo względem własnej kariery.

Krakowianie mają do dyspozycji:

  • Wojewódzki urząd pracy w Krakowie (Kraków 30-107, Plac na Stawach 1);
  • Powiatowy urząd pracy w Krakowie - Grodzki Urząd Pracy w Krakowie (Kraków 31-752 ul. Wąwozowa 34);
  • Powiatowy urząd pracy w Krakowie - Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego (Kraków 30- 037, Al. Słowackiego 20).

Doradcy w urzędach pracy pomagają kandydatowi obrać odpowiednią dla niego ścieżkę zawodową, zgodną z jego kwalifikacjami i oczekiwaniami. Wystarczy udać się do urzędu i zarejestrować jako osoba poszukująca pracy. 

Oferty pracy umieszczone w urzędach znajdziemy także w Centralnej Bazie Ofert Pracy. Na portalu można wyszukiwać oferty po miejscowości, stanowisku, rodzaju umowy, a nawet zarobkach. 

Jak skutecznie szukać pracy w Krakowie? Zobacz, od czego zacząć!

i

Autor: materiały prasowe Jak skutecznie szukać pracy w Krakowie? Zobacz, od czego zacząć!

Poszukiwanie pracy przez Internet

Istnieje kilka czołowych portali dedykowanych osobom poszukującym pracy, jak i pracodawcom poszukującym pracowników. Jest to najszybszy sposób na dotarcie do spersonalizowanych ofert pracy. Zamieszone na portalach oferty dokładnie opisują rodzaj pracy, stanowisko, rodzaj umowy, wymagania wobec pracownika, jak i korzyści płynące ze współpracy w postaci benefitów, pracy zdalnej, czy owocowych dni. W pustym polu wystarczy wpisać słowa kluczowe "praca w Krakowie" lub "praca Kraków", wówczas wyszukiwarka portalu zwróci oferty skoncentrowane w mieście. 

Po znalezieniu ciekawej propozycji warto zapoznać się z działalnością pracodawcy, który wystawił ogłoszenie. W ten sposób możemy ocenić podejście pracodawcy do swoich pracowników, jak i działalność samej firmy. To także szansa na zebranie cennych informacji przed rozmową kwalifikacyjną i przygotowanie się do pytań. Przez portal zwykle trzeba dostarczyć pracodawcy wcześniej przygotowane CV, a czasem i list motywacyjny. 

Strony internetowe pracodawców

Firmy, które aktywnie poszukują pracowników i wielu ich zatrudniają, często posiadają na swoich stronach internetowych zakładkę Kariera lub Praca. To miejsce stworzone z myślą o osobach poszukujących pracy w przedsiębiorstwie. Zwykle znajdują się tam informacje o charakterystyce pracy, atmosferze, jaka panuje w firmie i stosunku firmy do pracowników, ich znaczenia w jej kreowaniu. Zwykle firmy opisują także dokładny przebieg procesu rekrutacyjnego. Kandydat ma możliwość wysłania CV przez stronę lub na adres e-mail. To dobry sposób szukania pracy dla osób, które chcą związać się z konkretną firmą.

W Krakowie do pracodawców z zakładką dla pracowników na stronie należą np. Matex Transport S.C, czy Wawel S.A.

Oferty pracy w mediach społecznościowych

Social media dają wiele możliwości poszukiwania zatrudnienia. Niemal każda miejscowość ma na Facebooku grupy dedykowane pracodawcom i pracownikom, na których mogą się wspólnie odnajdywać. Oferty pracy w Krakowie udostępniane na takich grupach są sprecyzowane – pracodawcy podają warunki pracy, stawkę i oczekiwania względem pracownika. Kandydaci także mogą napisać własny post, opisując siebie i to jakiej pracy szukają. Zwykle spotykają się z odpowiedzią. 

Na Facebooku można także szukać pracy bezpośrednio w firmie, ponieważ wielu pracodawców tworzy strony rekrutacyjne. Często także udostępniają posty sponsorowane, które docierają do kandydatów z Krakowa. Doskonałym miejscem do poszukiwań pracy jest także LinkedIn. Portal powstał z myślą o środowisku pracy, dlatego samo założenie konta może zaowocować napływającymi ofertami pracy od rekruterów. 

Aplikacje do poszukiwania pracy

To doskonały sposób do poszukiwania pracy lokalnie. Przykład takich aplikacji stanowi Praca za rogiem. Oprogramowanie pokazuje, jaka praca w promieniu przebywania kandydata jest dostępna. Przykładowo, jeśli kandydat poszukuje zatrudnienia w okolicach swojego miejsca zamieszkania, aplikacja pokaże mu jaka praca w Krakowie, jest dostępna najbliżej, np. 500 metrów od domu. 

Jak skutecznie szukać pracy w Krakowie? Zobacz, od czego zacząć!

i

Autor: materiały prasowe Jak skutecznie szukać pracy w Krakowie? Zobacz, od czego zacząć!

Agencje pracy w Krakowie

Agencje pracy to firmy, których działalność polega na pozyskiwaniu pracowników do przedsiębiorstw, które ich potrzebują. Agencja nie tylko zatrudnia pracownika, lecz sprawuje także nad nim opiekę, wypłacając wynagrodzenie i dopełniając formalności związanych z zatrudnieniem. Pracownicy sami mogą zgłaszać się do agencji, która następnie dopasowuje profil kandydatów do oczekiwań pracodawcy i znajduje odpowiednie stanowisko. Poszukując pracy w Krakowie przez agencję, należy być jednak czujnym, gdyż można trafić na kogoś, kto chce zarobić na cudzym zaufaniu. Za znalezienie pracy nie należy płacić. Rzetelna agencja pracy posiada upoważnienie do działalności. O rejestr agencji zatrudnienia można poprosić w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Inne sposoby szukania pracy w Krakowie

Zanim pojawił się Internet, ludzie poszukiwali pracy poprzez kontakty. Informacje o wakatach docierały do kandydatów od znajomych znających pracodawców lub osoby zaangażowane w rekrutacje. Oferty pracy w Krakowie zamieszczano także w lokalnej prasie. Wbrew pozorom te techniki poszukiwania pracy nie wymarły i wciąż można za ich pomocą znaleźć pracę. Inne sposoby, które nadal sprawdzają się w poszukiwaniach, to przeglądanie słupów z ogłoszeniami, a także bezpośredni kontakt z firmą, np. wejście do piekarni z pytaniem o możliwość zatrudnienia. Ponadto można udać się na targi pracy w Krakowie i tam poznać pracodawców. 

Kiedy szukać pracy?

Nowe oferty pracy w Krakowie pojawiają się przez cały rok. Istnieją jednak trzy okresy, w których o znalezienie pracy jest najłatwiej. Przede wszystkim początek nowego roku to czas, gdy na rynku rodzą się nowe firmy, a te tworzą miejsca pracy. Ponieważ Kraków to miejsce turystyczne, rynek pracy rozkwita także w sezonie letnim. Już na początku maja, gdy zaczyna przybywać turystów, wzrasta zapotrzebowanie na pracowników gastronomii i handlu. Okres przedświąteczny także cechuje pojawianie się wielu ofert pracy. Wówczas firmy przygotowują się na nowe projekty lub wzmagają prace nad ukończeniem bieżących. 

Jakiej pracy szukać w Krakowie?

Prognozy „Barometru zawodów” wskazują na zapotrzebowanie pracowników branży IT, medycznej, budowlanej, fryzjerskiej, czy handlowej. Ze względu na turystyczny charakter miasta, osoby mające nawet niewielkie doświadczenie w pracy z klientem znajdą zatrudnienie w handlu, gastronomii i hotelarstwie. Oferty pracy w Krakowie często dotyczą pracy na produkcji, dlatego pracownicy fizyczni nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. 

Jak szukać pracy?

Poszukując pracy, trzeba uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim działać w sposób aktywny. Należy przygotować dobre CV i list motywacyjny, a następnie dostarczyć dokumenty do wielu firm. Kontakt wyłącznie z jedną i oczekiwanie odpowiedzi może wydłużyć proces wyszukiwania pracy. Jednak nie należy postępować w drugą stronę i kandydować na wszystkie oferty, choć częściowo spełniające oczekiwania. Każdą z ofert należy dokładnie przeczytać i sprawdzić pod kątem wymagań wobec pracownika, lokalizacji firmy, czy korzyści, jakie oferuje. W ten sposób oszczędzamy swój czas i potencjalnego pracodawcy. 

Warto pamiętać także o tym, że CV należy aktualizować i dostosowywać do konkretnej oferty pracy. Nawet jeśli poszukujemy zatrudnienia tylko w jednym zawodzie, to pracodawcy stawiają różne oczekiwania przed kandydatem. CV i list motywacyjny powinny być odpowiedzią na nie. Nie należy się także zniechęcać po otrzymaniu odmownych odpowiedzi. To normalne w poszukiwaniach pracy, że takie się zdarzają. 

Praca w Krakowie to marzenie wielu osób, ponieważ miasto zachwyca swoją architekturą i klimatem. Na szczęście ilość ofert pracy i źródeł do jej poszukiwania jest wystarczająco, by to marzenie mogło się ziścić w większości przypadków. 

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają