Mowa o działkach przy ul. Wizjonerów, na których dawniej znajdował się Motel Krak. W niedalekiej przeszłości w okolicy powstało gigantyczne osiedle, stąd pomysł kurii na budowę nowego kościoła. Teren jest jednak dyskusyjny, bowiem mieszkańcy od dawna zabiegają, by w tym miejscu powstało miejsce odpoczynku i rekreacji.
Tymczasem z początkiem sierpnia Marek Jędraszewski napisał list do prezydenta Jacka Majchrowskiego, w którym "zwraca się z uprzejmą prośbą o wydzielenie działki na cele budowy kościoła w rejonie ulicy Wizjonerów o łącznej powierzchni około 2530 mkw". Dodatkowo arcybiskup prosi "o umożliwienie dojazdu do wydzielonej działki od ul. Wizjonerów poprzez ustanowienie służebności szerokości 4,5 m".
W sieci rozgorzała prawdziwa dyskusja, którą wywołało zdjęcie pisma udostępnione przez radnego Koalicji Obywatelskiej, Andrzeja Hawranka. Jak napisał radny zastanawiające jest, że choć pismo wpłynęło 3 września to do tej pory nie zostało skierowane do żadnej komisji i rady.
- Chyba już wystarczy kościołów w tym mieście, zwłaszcza że wiele wskazuje na to, że niedługo nawet te które są, będą puste - napisał z kolei Jędrzej Chodziński, radny dzielnicy I.
Głos w sprawie na Facebooku zabrał też Łukasz Maślona z klubu "Kraków dla Mieszkańców".
Mieszkańcy od dawna walczą o to, aby na działce po dawnym, legendarnym motelu Krak powstał park. Jednak jak informują krakowianie, jeden z nowych mieszkańców naszego miasta postanowił wybudować tam... kościół. Nie pozostaje nic innego, jak sprawdzić, czy władze miasta zamierzają przystać na tę propozycję i przygotować projekt uchwały w sprawie sprzedaży tego terenu z bonifikatą? Uważam, że należy zakończyć proceder przekazywania terenów miejskich z tak wysokimi bonifikatami. Ponadto należy dążyć do tego, aby, jeśli już, to przeprowadzać zamianę gruntów, wsłuchując się przed wszystkim w potrzeby mieszkańców. Pierwszą z propozycji, jaką mam na myśli to pozyskanie terenu parku Jalu Kurka. A przypomnę też, że już niedługo, jako gmina, powinniśmy stać się właścicielem kościoła św. Mikołaja przy ul. Kopernika w dawnej dzielnicy Wesoła... Cały czas mamy również nierozwiązaną kwestię niedostępnych ogrodów klasztornych...
Zgonie z obowiązującymi przepisami, miasto może sprzedać działki na cele religijne przyznając 98-procentową bonifikatę. Kraków często przystawał na podobne rozwiązania - zauważył Onet.
Polecany artykuł: