Elektryczne konie nad Morskim Okiem

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS

Warunki porozumienia

Jest kompromis ws. transportu nad Morskie Oko. Konie dalej będą wozić turystów

2024-05-17 19:50

Jest kompromis w sprawie transportu turystów nad Morskie Oko. Konie zostają, ale ich obciążenie ma zostać zmniejszone, a w czerwcu rozpoczną się testy elektrycznego busa. Porozumienie podpisali przedstawiciele wozaków, organizacji prozwierzęcych, weterynarzy, samorządowców, Tatrzańskiego Parku Narodowego i szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska.

Kompromis w sprawie transportu nad Morskie Oko. Konie zostają, ale ich obciążenia będę mniejsze

Przedstawiciele wozaków, organizacji prozwierzęcych, weterynarzy, samorządowców, Tatrzańskiego Parku Narodowego i szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska podpisali porozumienie w sprawie transportu turystów nad Morskie Oko. Kompromis zawiera 12 punktów. Zakłada on, że konie nadal będą mogły wozić turystów, jednak ich obciążenia zostaną zmniejszone. W czerwcu ruszą też testy elektrycznego busa, który będzie mógł stanowić alternatywę dla transportu konnego.

Dzisiaj jest sytuacja, kiedy mamy ewidentnie zmieniające się warunki klimatyczne. Od lat trwa dyskusja na temat transportu konnego do Morskiego Oka, która budzi liczne emocje społeczne i nie sposób ich nie słyszeć i nie zauważać, ale także nie sposób nie pochylać się nad tym, by turystyka w jakimś zakresie mogła dalej się tutaj rozwijać - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Temat konnego transportu nad Morskie Oko wrócił po wypadku, do którego doszło w długi weekend majowyPoniżej szczegółowa treść porozumienia.

Najlepsze miejsca na pielgrzymkę

Warunki porozumienia ws. konnego transportu nad Morskie Oko

Kompromis przewiduje, że obciążenia dla koni zostaną ponownie przeliczone przez osobę wskazaną wspólnie przez Tatrzański Park Narodowy, organizacje społeczne i samorząd. Ekspert w tej dziedzinie zostanie dodatkowo zaopiniowany przez Państwową Radę Ochrony Przyrody.

TPN ma także wstrzymać czasowo wydawanie kolejnych licencji dla fiakrów. W kolejnym punkcie wozacy zobowiązali się do wydłużenia do 60-minut odpoczynku koni na górnym przystanku, czyli na Włosienicy.

TPN ponadto zainstaluje czujniki badające korelację między temperaturą i wilgotnością na przystanku początkowym na Polanie Palenicy oraz na Włosienicy. Urządzenia te mają informować o przekroczeniu parametrów, które mogą być groźne dla zdrowia koni. Ponadto komisja weterynaryjna ma wyznaczyć nowe warunki, bezpieczne dla pracy koni na trasie w powiązaniu z zainstalowanymi czujnikami.

Ustalono, że do okresowych badań koni zostanie przyjęta piąta osoba – kolejny lekarz weterynarii. Komisja weterynaryjna będzie badała konie nie tylko przed sezonem, ale dodatkowo wyda rekomendacje po letnim sezonie. Komisja weterynaryjna ma też wydać rekomendacje dotyczące podkuwania koni.

Ponadto TPN zobowiązał się do zorganizowania spotkania w sprawie możliwości rekreacyjnego wykorzystania koni w innych miejscach parku, np. w Dolinie Kościeliskiej. Takie spotkanie zostanie wyznaczone w ciągu kolejnych 30 dni.

W czerwcu mają rozpocząć się testy elektrycznego 16-osobowego busa na trasie Polana Palenica – Włosienica. Dyrektor TPN zapowiedział, że taki pojazd będzie przygotowany już w przyszłym tygodniu.

Kolejny punkt dotyczy obniżenia limitu osób na wozie. Do tej pory na wozie mogło jechać 12 osób dorosłych i dwoje dzieci. Teraz będzie to 10 osób. Po ponownym przeliczeniu obciążeń dla koni może zapaść decyzja o ewentualnych dalszych rekomendacjach w tej sprawie

Sonda
Czy powinno się wprowadzić elektryczne bryczki zamiast tradycyjnych, by woziły turystów nad Morskie Oko?
Tomasz Sz. z Bysiny wmówił dwóm kobietom, że nie mają nowotworu. Leczył je generatorem plazmatycznym. Obydwie umarły

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki