Kolejna groźna lawina w Tatrach! Masy śniegu załamały lód o grubości ponad 1 metra

i

Autor: Rafał Kozubek/CC BY-SA 4.0/wikipedia Lawina zatrzymała się na Zmarzłym Stawie i załamała na nim lód o grubości ponad 1 metra.

Kolejna groźna lawina w Tatrach! Masy śniegu załamały lód o grubości ponad 1 metra

2022-02-09 8:00

W Tatrach zeszła kolejna groźna lawina. Masy śniegu zatrzymały się na Zmarzłym Stawie, a o sile żywiołu świadczy fakt, że lawina załamała lód o grubości ponad 1 metra, który utworzył się na zbiorniku wodnym. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy TOPR zdecydowanie odradzają planowanie wycieczek w teren zagrożony lawinami.

Kolejna groźna lawina w Tatrach! Masy śniegu załamały lód o grubości ponad 1 metra

Kolejna groźna lawina w Tatrach zeszła w nocy z poniedziałku na wtorek (7/8 lutego) lub we wtorek rano. Masy śniegu zatrzymały się na tafli Zmarzłego Stawu, gdzie załamały lód o grubości ponad 1 metra. Na szczęście w momencie zejścia lawiny nikt nie przebywał w pobliżu, dlatego nie ma osób poszkodowanych w zdarzeniu. W ocenie ratowników TOPR lawina zeszła samoistnie, co świadczy o dużym zagrożeniu tym zjawiskiem, panującym obecnie w Tatrach. 

- Lawina prawdopodobnie zeszła samoistnie w nocy lub dzisiaj nad ranem. Widoczny w Zawratowym Żlebie obryw ma ok 3 metrów grubości. Lawina uruchomiła masy śniegu na stokach aż do Zadniego Kościelca! Duże czoło lawiny zatrzymało się na Zmarzłym Stawie załamując lód o grubości ponad jednego metra i wypychając wodę z stawu w kierunku progu opadającego w stronę Czarnego Stawu. Obowiązuje 3 (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego!!! Zdecydowanie odradzamy wycieczki w teren zagrożony lawinami!!! - ostrzegają w mediach społecznościowych ratownicy TOPR. 

W tym toku lawiny w Tatrach zebrały już śmiertelne żniwo. Pod koniec stycznia w wyniku działań żywiołu zginęły dwie osoby, które padły ofiarami lawin schodzących w rejonie Kasprowego Wierchu oraz Doliny Pięciu Stawów.

PRZECZYTAJ: Bezczelny złodziej okradł ratowników GOPR! Zabrał cenny sprzęt

Obecnie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. To oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo.

Wywołanie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Warunki w znacznej mierze są niekorzystne.

Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

ZOBACZ: Wycieńczeni licealiści utknęli w drodze z Turbacza. Konieczna była ewakuacja przez GOPR

Sonda
Czy przed wyjściem w góry sprawdzasz komunikaty lawinowe?
Mija rok od śmierci pięknej Kingi. Sportsmenka zaczadziła się w domu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki