Wstrząsy w kopalni Janina. Mieszkańcy boją się o zdrowie i życie
Mieszkańcy gminy Chrzanów mają już tego dość! Rano we wtorek, 14 marca znowu obudziły ich wstrząsy będące efektem działalności wydobywczej w kopalni Janina. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie poinformowało, że tym razem chodziło o dwa wstrząsy o magnitudzie 2,7 w skali Richtera. Wstrząsy, choć słabsze odnotowano również wieczorem w poniedziałek, 13 marca, a także w nocy z poniedziałku na wtorek (13/14 marca). Okoliczni mieszkańcy boją się, że w dojdzie do tragedii i domagają się interwencji. Czują się również lekceważeni przez właściciela kopalni Janina, czyli spółkę TAURON Wydobycie, która ma bagatelizować zgłaszane przypadki wstrząsów.
- Wnioskujemy o pilną interwencję w związku z wstrząsami górniczymi oraz podjęcie przez Wyższy Urząd Górniczy, Okręgowe Urzędy Górnicze w Katowicach i Krakowie oraz Głównego Geologa Kraju i Geologa Województwa Małopolskiego wszelkich niezbędnych działań mających na celu zabezpieczenie: zdrowia, życia oraz bezpieczeństwa Mieszkańców Gminy Chrzanów, a także majątku (w tym nieruchomości) narażonych na negatywne skutki działalności wydobywczej prowadzonej przez ZG Sobieski w Jaworznie i ZG Janina w Libiążu (wchodzące na dzień powstania petycji w skład Tauron Wydobycie S.A.). Pomimo, że Chrzanów nie jest gminą górniczą, od wielu lat odczuwamy skutki i uciążliwości związane z działalnością wydobywczą prowadzoną przez zakłady górnicze w sąsiednich miejscowościach: ZG Sobieski w Jaworznie oraz ZG Janina w Libiążu w postaci wstrząsów górniczych. Jednak w ostatnich miesiącach ich częstotliwość oraz magnituda wzbudzają w nas szczególne zaniepokojenie oraz wpływają na brak poczucia bezpieczeństwa. Zarejestrowane w ostatnich tygodniach wstrząsy były na tyle silne i odczuwalne, że m.in. budziły Mieszkańców w środku nocy. Nasze domy, bloki nie są zabezpieczone przed skutkami szkód górniczych. Jako Mieszkańcy Gminy Chrzanów czujemy się lekceważeni przez Spółkę Tauron Wydobycie S.A. Regularnie informujemy telefonicznie o występujących wstrząsach na wskazany przez Tauron Wydobycie numer interwencyjny. Zgłaszane przez Mieszkańców szkody powodowane przez częste i silne wstrząsy górnicze są bagatelizowane lub oddalane bez przeprowadzania analizy. Obawiamy się nie tylko uszkodzenia czy zniszczenia nieruchomości, ale i możliwości uszkodzenia infrastruktury krytycznej (instalacje gazowe, elektryczne czy spalinowe) co może doprowadzić do tragedii i stanowi realne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia - napisali zaniepokojeni mieszkańcy w internetowej petycji.
W przeszłości w kopalni Janina zdarzały się jeszcze silniejsze wstrząsy. W 2015 roku odnotowano tąpnięcia o magnitudzie 3,7-4 w skali Richtera. Wstrząsy spowodowały uszkodzenia budynków w okolicy Libiąża i konieczność czasowego wstrzymania wydobycia w jednej z trzech ścian.
Polecany artykuł: