Kwalifikacja wojskowa 2023. Kto dostanie wezwanie na komisję wojskową?
W poniedziałek, 17 kwietnia rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa 2023, która potrwa przez około trzy miesiące. W tym czasie przed komisjami wojskowymi stawi się około 230 tysięcy osób. Nie chodzi wyłącznie o mężczyzn, kobiety również mogą otrzymać wezwanie do stawiennictwa! Trzeba przy tym podkreślić, że stawiennictwo przed komisją jest obowiązkowe, a wezwania nie może zlekceważyć bez ważnego powodu. Podstawową kategorią osób wzywanych do kwalifikacji są mężczyźni urodzeni w 2004 roku. Jest to tzw. rocznik podstawowy. Dodatkowo zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony narodowej, w tym roku kwalifikacja wojskowa dotyczy również:
- mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- osób, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (otrzymały kategorię "B"),
- kobiet urodzonych w latach 1999-2004, posiadających kwalifikacje przydatne do służby wojskowej,
- kobiet, które w 2023 roku kończą naukę w uczelniach lub szkołach na kierunkach medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych,
- ochotników, którzy ukończyli 18 lat.
Co zabrać ze sobą na kwalifikację wojskową?
Procedura związana z kwalifikacją wojskową nie jest przesadnie skomplikowana. Ogranicza się do kilku punktów: sprawdzenia tożsamości, badań psychologicznych i lekarskich, przyznania kategorii zdolności do służby wojskowej, wstępnego przeznaczenia do poszczególnych form służby wojskowej, przekazania informacji o możliwości wstąpienia do wojska, wprowadzenia danych osobowych do ewidencji wojskowej oraz nadania stopnia szeregowego i przeniesienia do pasywnej rezerwy. Każda osoba stająca przed komisją wojskową powinna mieć przy sobie:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- dokumenty potwierdzające wykształcenie i uprawnienia (świadectwa, dyplomy, prawo jazdy),
- posiadaną dokumentację medyczną.
Kwalifikacja wojskowa: kategorie
Podczas kwalifikacji wojskowej przed komisją można otrzymać jedną ze wskazanych kategorii. Co oznaczają poszczególne kategorie kwalifikacji wojskowej? Wyjaśniamy poniżej:
- kategoria A - zdolny do służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju służby wojskowej, o której mowa w art. 129, a także zdolność do odbywania służby zastępczej.
- kategoria B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju.
- kategoria D - niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.
- kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.