Atak zimy w Małopolsce. Tiry mają problem z pokonywaniem podjazdów na Zakopiance
Tego można się było spodziewać. Opady śniegu spowodowały ogromne trudności w poruszaniu się drogami województwa małopolskiego, zwłaszcza w jego południowej części. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, na Zakopiance i na przełęczy Snozka tiry mają trudności z pokonywaniem śliskich i zaśnieżonych podjazdów. Z tego powodu na drogach tworzą się korki oraz dochodzi do większej niż zazwyczaj liczby kolizji. Od wczoraj tylko w powiecie nowotarskim doszło do szesnastu zdarzeń drogowych. Najczęstszymi przyczynami incydentów są: niezachowanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów, niedostosowanie prędkości do warunków drogowych oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Problem stanowi również nieodpowiednie przygotowanie pojazdu do podróży w zimowej aurze.
PRZECZYTAJ: Kraków. 26-latek zabił dla złotych monet i pieniędzy. Podczas zatrzymania był agresywny [WIDEO]
Policja apeluje do kierowców samochodów ciężarowych, autokarów i pojazdów dostawczych, aby na odpowiednio oznaczonych odcinkach dróg bezwzględnie stosowali łańcuchy przeciwślizgowe. Odcinki te są oznaczone znakami C-18. Niestosowanie się do niego może skutkować niedopuszczeniem samochodu do jazdy na danym odcinku drogi. Z kolei pieszych funkcjonariusze przestrzegają przed stwarzaniem niebezpiecznych sytuacji na jezdniach, a zwłaszcza przed gwałtownym wychodzeniem na drogę. W obecnych warunkach czas hamowania pojazdów jest zdecydowanie dłuższy, co przyczynia się do większej liczby wypadków.
- Apelujemy do kierowców, aby odpowiednio przygotować swoje pojazdy do podróży w zimowych warunkach, aby zwrócić uwagę na stan ogumienia i wyposażyć samochód w odpowiednie opony. Warto zaopatrzyć pojazd w linę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową, apteczkę i łańcuchy na koła. Przede wszystkim apelujemy do kierowców samochodów ciężarowych, autokarów i pojazdów dostawczych, aby na odpowiednio oznaczonych odcinkach dróg bezwzględnie stosowali łańcuchy śniegowe - powiedział PAP mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.
ZOBACZ: Kraków. Szczepienia dzieci od 5 do 11 lat. Ile osób już zostało zaszczepionych?