Sama autorka tekstu zaznacza, że nie myśli nad nim przez cały rok. Za to inspiracji szuka w różnych miejscach. I tak też było tym razem - w tekście znalazło się coś o pracy w korporacji, o pomysłach na biznes oraz o budżecie obywatelskim. Na każdym kroku na piszących czekała pułapka ortograficzna - Jest parę wyrazów obcego pochodzenia, parę nazw miejscowych, troszeczkę pisowni łącznej i rozdzielnej, a przede wszystkim wydaje mi się, że duża i mała litera dominuje - mówiła Mirosława Mycawka.
Uczestnicy przygotowywali się w różny sposób. Niektórzy studiowali słowniki, inni czytali książki i teksty poprzednich dyktand a jeszcze inni po prostu szli na żywioł. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się kategoria VIP, w której udział wzięli dziennikarz Andrzej Sołtysik i aktor Dariusz Gnatowski - Język polski jest żywym organizmem. Tym bardziej, ze w dzisiejszych czasach odręczne pisanie jest bardzo rzadkie. Piszemy na komputerach, klawiaturach. Mamy programy, które nas poprawiają, pokazują nam błędy. To była straszna przygoda, ledwo mówię z wrażenia - relacjonował aktor po dyktandzie.
Zobacz nagranie z dyktanda:
Tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii 2017 zdobył Marek Szopa, który popełnił tylko 6 błędów. Zwycięzca jest absolwentem Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. Zapowiedział, że tym sukcesem zakończy karierę „dyktandowicza”. Gorzowianin ma za sobą niemal 70 występów w tego typu konkursach. Krakowski sprawdzian pisał po raz drugi. W jego ocenie tegoroczne dyktando było trudniejsze niż zeszłoroczne.
I Krakowskim Wicemistrzem Ortografii został Krzysztof Zubrzycki (13 błędów), a II Wicemistrzem Ortografii Tomasz Malarz (18 błędów). Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, bony książkowe i czytniki e-booków.
Tekst III Krakowskiego Dyktanda pobrać można stąd.
Posłuchaj relacji z III Dyktanda Krakowskiego: