Konar reliktowej sosny z Sokolicy trafi na wystawę!

i

Autor: Pieniński Park Narodowy Konar reliktowej sosny z Sokolicy trafi na wystawę!

Konar reliktowej sosny na Sokolicy trafi na wystawę!

2018-11-27 13:14

Drzewo zostało uszkodzone we wrześniu podczas akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Specjaliści po badaniach zdecydowali o usunięciu odłamanej korony. Teraz gałąź będzie miała swoje honorowe miejsce na wystawie w siedzibie dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego.

W ostatnich dniach Park poinformował, że od 1 grudnia konar reliktowej sosny z Sokolicy będzie dostępny dla zwiedzających. Zobaczymy go na wystawie w siedzibie dyrekcji Parku, bezpłatnie w godzinach 10:00-14:00.

Konar zanim trafił na wystawę, był konserwowany w dwóch etapach. Najpierw "leżakował" przez trzy tygodnie w roztworze z gliceryny. Następnie przywrócono mu jego naturalne barwy i zabezpieczono przed grzybami i owadami.

Czytaj też: W sklepach znanej sieci znaleziono 160 kilogramów kokainy! Była w kartonach z bananami...

Gałąź reliktowej sosny była symbolem Pienin

Słynna sosna na Sokolicy w Pieninach

i

Autor: Pixabay Słynna sosna na Sokolicy w Pieninach

Miłośnicy górskich wypraw i fotografowie dalej nie mogą pogodzić się ze stratą. Drzewo mogło mieć nawet 500 lat, od dawna było nieodłącznym elementem Pienin. Na początku września charakterystyczna gałąź sosny została uszkodzona prawdopodobnie przez pęd powietrza wytworzony przez śmigłowiec TOPR-u, który prowadził na terenie Sokolicy akcję ratowniczą. Helikopter został wezwany do młodej kobiety, która straciła przytomność i uderzyła głową o skały.

- O wypadku powiadomił nas nasz pracownik. Dziewczyna była przytomna i można było się z nią porozumieć. Jej znajomi okryli ją kurtkami, zakleili ranę na czole plastrem, aby krew nie ciekła z rany. Po jakimś czasie nad Sokolicę nadleciał śmigłowiec. Według relacji świadków od podmuchu wiatru złamała się górna gałąź sosny reliktowej - opisuje dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego na swojej stronie.

W 8 i 9 września w obecności strażnika Straży Parku PPN, na szczyt Sokolicy udali się specjaliści zajmujący się chirurgią drzew oraz uprawą bonsai. W trakcie szczegółowych oględzin okazało się, że stan uszkodzenia korony jest poważniejszy niż wskazywały na to zdjęcia i oględziny wykonane w dniu poprzednim. Podczas pobytu na miejscu i bieżących konsultacji stwierdzono, że pozostawienie złamanej gałęzi sosny zagrażałoby jedynej ocalałej i żywej gałęzi. W związku z powyższym podjęto decyzję o usunięciu odłamanej korony i zabezpieczeniu rany na pniu przed chorobami grzybowymi. Złamany fragment korony zdeponowano w dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego.

Czytaj też: Kraków: Ogłoszono I stopień zagrożenia terrorystycznego! Alarm potrwa do połowy grudnia

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki