W połowie marca abp Marek Jędraszewski wydał specjalny dekret w sprawie zaleceń na czas stanu zagrożenia epidemicznego na terenie Polski. Udzielił wtedy dyspensy osobom starszym, chorym i tym, którzy obawiali się zakażenia koronawirusem. W kolejnych tygodniach ograniczenia w uczestnictwie we mszach świętych wprowadził rząd - w kościołach wprowadzony został m.in. limit osób, a w nabożeństwach mogło uczestniczyć zaledwie pięciu wiernych.
Katolicy korzystali z mszy świętych online i transmitowanych w radiu i telewizji. Obowiązywała ogólna dyspensa od osobistego uczestnictwa w nabożeństwie z uwagi na sytuację epidemiologiczną. W minionym tygodniu została ona odwołana, a abp Marek Jędraszewski wydał w tej sprawie specjalny dekret.
Ile osób może przebywać w kościele? Rząd znosi obostrzenia związane z koronawirusem
- Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej - napisał Jędraszewski.
Jednocześnie zaznaczył, że dyspensa nadal obowiązuje dla osób w wieku 65 lat i więcej, osób z objawami infekcji (katar, kaszel, podwyższona temperatura) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem.
- Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia - dodał metropolita krakowski.
Wierni, którzy udadzą się do kościołów powinni, podobnie jak duszpasterze, stosować się do zaleceń sanitarnych - utrzymywać bezpieczną odległość, zasłaniać usta i nos i korzystać z płynów dezynfekujących.