Koronawirus w Polsce. Kalendarium. Najważniejsze fakty

i

Autor: AP, DOMIN/Super Express, Marcin Smulczyński/Super Express Koronawirus w Polsce. Kalendarium. Najważniejsze fakty

Koronawirus w Polsce. Kalendarium. Najważniejsze fakty 12.03.2020

2020-03-11 20:30

Koronawirus w Polsce budzi ogromne emocje. Do czwartku do godziny 8 w Polsce odnotowano 44 potwierdzone przypadki zarażenia groźnym wirusem z Chin. Stan kilku osób jest ciężki, a na oddziałach zakaźnych w całym kraju przebywają setki osób z podejrzeniem koronawirusa. Władze zdecydowały o zamknięciu wszystkich instytucji kultury oraz odwołaniu zajęć w szkołach i na uczelniach. Półki w wielu sklepach są puste - zaczyna brakować podstawowych artykułów higienicznych i żywnościowych, a dostanie płynów antybakteryjnych graniczy z cudem.

Koronawirus - rozwój pandemii na świecie

Pierwsze przypadki nowej choroby COVID-19 wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2 odnotowano w połowie grudnia 2019 roku wśród mieszkańców chińskiego miasta Wuhan. Groźny wirus pochodził najprawdopodobniej od zwierzęcia sprzedawanego na lokalnym rynku spożywczym.

Koronawirus w błyskawicznym tempie zaczął rozprzestrzeniać się po Chinach, a pod koniec stycznia potwierdzon o pierwszy przypadek zakażenia w Europie. W drugiej połowie lutego pojawiać zaczęły się większe ogniska zakażeń poza granicami Chin. Kraje, w których obecnie występuje największa liczba zarażonych poza Chinami to: Włochy (ponad 10 tysięcy zakażeń), Iran (9 tysięcy), Korea Południowa (prawie 8 tysięcy chorych), Hiszpania (ponad 2100 przypadków), Francja (prawie 1800przypadków), Niemcy (ponad 1600 przypadków) i Stany Zjednoczone (1050 przypadków).

Koronawirus w Polsce. Pierwszy przypadek zakażenia

Do 3 marca w laboratoriach w całej Polsce wykonano 559 testów na obecność koronawirusa, wszystkie z wynikiem negatywnym. Pierwszy przypadek potwierdzono w środę, 4 marca w szpitalu w Zielonej Górze. Zarażony to 66-letni mężczyzna, który wrócił z wyjazdu do Westfalii.

Kolejne przypadki zostały ogłoszone 6 marca przez Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Jeden pacjent trafił do szpitala w Ostródzie, kolejni pacjenci do szpitala w Szczecinie oraz jeden do Wrocławia. 9 marca Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o łącznej liczbie 17 zarażonych i ogłosiło pierwszy przypadek zarażenia w województwie wielkopolskim. Dzień później liczba zarażonych wzrosła do 22 osób. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało też o wykryciu koronawirusa u generała Jarosława Miki.

Łącznie do godziny 8:00 w czwartek, 12 marca w Polsce zdiagnozowano 44 przypadki koronawirusa.

Gdzie jest teraz koronawirus? Zobacz mapę NA ŻYWO

Koronawirus zaatakował na świecie już ponad 126 tysięcy osób. Bilans ciągle rośnie! Nie żyje około 4 tysiące 620 osób. Najwięcej osób zmarło w Chinach, ale wirus już dawno wydostał się poza Azję.

Najwięcej przypadków zachorowań zanotowano w Korei Południowej, we Włoszech, w Iranie, Japonii, Francji, Niemczech, Singapurze i Hongkongu. Koronawirus pojawił się też u pierwszych pacjentów w Czechach, Rumunii i Gruzji. Epidemia koronawirusa pojawiła się też w Polsce.

Gdzie jest teraz kronawirus? Mapa poniżej obrazuje odnotowane dotychczas przypadki zachorowań w Polsce:

Koronawirus - zamknięte szkoły, odwołane zajęcia, zamknięte kina i muzea

Jak poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, od jutra, czyli 12 marca odwołane zostaną wszystkie zajęcia szkolne. Ponadto, zamknięte będą również wszystkie kina oraz muzea.

Na specjalnej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wszystkie lekcje w szkołach zostaną odwołane. Z kolei, od 16 marca placówki zostaną zamknięte. - Podjęliśmy decyzję o zamknięciu placówek oświatowych oraz placówek wyższych. Już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego. Jutro i w piątek placówki będą otwarte i w klasach nauczyciele będą pilnować dzieci - powiedział szef rządu.

Od czwartku (12 marca) zamknięte zostaną również muzea oraz kina - potwierdził na konferencji minister kultury, Piotr Gliński.

Koronawirus – co musisz wiedzieć?

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Za przypadki podejrzane o zakażenie lub zachorowanie wywołane koronawirusem z Chin (2019-nCoV) należy uznać przypadki, które charakteryzują się:

- objawami infekcji dróg oddechowych,
- podwyższoną temperaturą ciała (więcej niż 38 st.)
- kaszlem lub trudnościami w oddychaniu,
- radiologicznymi cechami obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej

Narażone na chińskiego koronawirusa mogą być również osoby, które:

- miały bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
- sprawowały opiekę medyczną w ośrodkach, w których byli hospitalizowani pacjenci z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
- odwiedzały lub pracowały na targu w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny
- miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt lub doszło do przeniesienia zakażenia 2019-nCoV ze zwierzęcia na człowieka

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Koronawirus: Jak zapobiegać? Często myj ręce!

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
- z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
- bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.

Koronawirus: Maseczki

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2.

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

Koronawirus: Szpitale zakaźne w Polsce. Gdzie się zgłosić?

Szpitale zakaźne - woj. małopolskie

1. Kraków, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Szpital Uniwersytecki, ul. Macieja Jakubowskiego 2
2. Kraków, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, os. Na Skarpie 66
3. Kraków, Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80
4. Olkusz, Nowy Szpital w Olkuszu Sp. Z o.o., ul. 1000-Lecia 13
5. Myślenice, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Mikołaja Kopernika 13
6. Tarnów, Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika, ul. Szpitalna 13
7. Wielogłowy, Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, ul. Dąbrowa 1
8. Miechów, Szpital Św. Anny, ul. Szpitalna 3
9. Dąbrowa Tarnowska, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Szpitalna 1
10. Proszowice, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach, ul. Kopernika 13

Szpitale zakaźne - woj. podkarpackie

1. Łańcut, Centrum Medyczne w Łańcucie Sp. z o. o., ul. Ignacego Paderewskiego 5
2. Jarosław, Centrum Opieki Medycznej, ul. 3 Maja 70
3. Sanok, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. 800-lecia 26
4. Mielec, Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego, ul. Żeromskiego 22
Jasło, Szpital Specjalistyczny, ul. Lwowska 22
6. Przemyśl, Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio, ul. Rogozińskiego 30
7. Dębica, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Krakowska 91

Szpitale zakaźne - woj. świętokrzyskie

1. Starachowice, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Radomska 70
2. Kielce, Wojewódzki Szpital Zespolony, ul. Radiowa 7, Oddział Zakaźny Dziecięcy, ul. Grunwaldzka 45
3. Busko-Zdrój, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Bohaterów Warszawy 67
4. Kielce, Świętokrzyskie Centrum Pediatrii działające przy Szpitalu Zespolonym w Kielcach, ul. Grunwaldzka 25

Szpitale zakaźne - woj. lubelskie

1. Biłgoraj, Arion Szpitale Sp. Z o.o., ul. Pojaska 5
2. Lublin, Samodzielny Nr.1, ul. Staszica 16
3. Lublin, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego, ul. Mieczysława Biernackiego 9
4. Chełm, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Szpitalna 53b/Paw.B
5. Łuków, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Dr. Andrzeja Rogalińskiego 3
6. Puławy, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Józefa Bema 1
7. Tomaszów Lubelski, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej, Al. Grunwaldzkie 1
8. Biała Podlaska, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Terebelska 57-65

Szpitale zakaźne - woj. śląskie

1. Tychy, Megrez Sp. z o. o., ul. Edukacji 102
2. Zawiercie, Szpital Powiatowy, ul. Miodowa 14
3. Racibórz, Szpital Rejonowy im. dr Józefa Rostka, ul. Gamowska 3
4. Bytom, Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49
5. Chorzów, Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10
6. Częstochowa, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P., ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 7
7. Cieszyn, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, ul. Bielska 4

Szpitale zakaźne - woj. opolskie

1. Opole, Szpital Wojewódzki w Opolu Sp. Z o.o., ul. Kośnego 53
2. Nysa, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Bohaterów Warszawy 23

Szpitale zakaźne - woj. dolnośląskie

1. Wałbrzych, Specjalistyczny szpital im. Dra Alfreda Sokołowskiego, ul. Batorego 4
2. Wrocław - Śródmieście, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego, ul. Chałubińskiego 2-2A
3. Wrocław, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J.Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5
4. Bolesławiec, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Jeleniogórska 4

Szpitale zakaźne - woj. lubuskie

1. Zielona Góra, Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego Sp. Z o.o., ul. Zyty 26

Szpitale zakaźne - woj. wielkopolskie

1. Poznań, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem, ul. Nowowiejskiego 56/58
2. Poznań, Szpital kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, ul. Szpitalna 27/33
3. Poznań, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Poznaniu, ul. Szwajcarska 3
4. Konin, Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr Romana Ostrzyckiego, ul. Szpitalna 45
5. Kalisz, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny, ul. Toruńska 7

Szpitale zakaźne - woj. łódzkie

1. Radomsko, Szpital Powiatowy, ul. Jagiellońska 36
2. Bełchatów, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II, ul. Czapliniecka 123
3. Tomaszów Mazowiecki, Tomaszowskie Centrum Zdrowia, ul. Jana Pawła II 35
4. Łódź - Bałuty, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Im. Dr Wł. Biegańskiego, ul. Kniaziewicza 1/5

Szpitale zakaźne - woj. mazowieckie

1. Ostrołęka, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. Dr. Józef Psarskiego, al. Jana Pawła II 120A
2. Radom, Radomski Szpital Specjalistyczny im. Dr. Tytusa Chałubińskiego, ul. Tochtermana 1
3. Siedlce, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ul. Starowiejska 15
4. Kozienice, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, Al. W. Sikorskiego 10
5. Ciechanów, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki, ul. Powstańców Wielkopolskich 2
6. Warszawa, Wojewódzki Szpital Zakaźny, ul. Wolska 37
7. Warszawa, Wojskowy Instytut Medyczny, ul. Szaserów 128
8. Warszawa, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, ul. Wołoska 13
9. Płock, Wojewódzki Szpital Zespolony, ul. Medyczna 19
10. Warszawa – Ochota, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Żwirki i Wigury 63A

Szpitale zakaźne - woj. warmińsko-mazurskie

1. Giżycko, „Szpital Giżycki” Sp. z o. o., ul. Warszawska 41
2. Pisz, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy, ul. Sienkiewicza 2
3. Ostróda, Szpital w Ostródzie S.A., ul. Jagiełły 1
4. Elbląg, Szpital miejski św. Jana Pawła, ul. Żeromskiego 22
5. Olsztyn, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. dr Stanisława Popowskiego, ul. Żołnierska 18A

Szpitale zakaźne - woj. podlaskie

1. Augustów, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie, ul. Szpitalna 12
2. Bielsk Podlaski, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim, ul. Kleszczelowskiego 1
3. Hajnówka, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, ul. Doc. Adama Dowgirda 9
4. Grajewo, Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela, ul. Konstytucji 3 Maja 34
5. Suwałki, Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera, ul. Szpitalna 60
6. Łomża, Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 11
7. Białystok, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa, ul. Waszyngtona 17
8. Białystok, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Żurawia 14

Szpitale zakaźne - woj. pomorskie

1. Gdynia, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, ul. Powstania Styczniowego 9B
2. Gdańsk, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, ul. Mariana Smoluchowskiego 18

Szpitale zakaźne - woj. zachodniopomorskie

1. Wałcz, 107 Szpital Wojskowy z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Kołobrzeska 44
2. Szczecin, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony, ul. Arkońska 4
3. Koszalin, Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika, ul. Chałubińskiego 7

Szpitale zakaźne - woj. kujawsko-pomorskie

1. Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12
2. Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a
3. Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. Z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. Z o.o., ul. Wojska Polskiego 126

Paweł Szefernaker o koronawirusie: Sytuacja jest wyjątkowa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki