Kosmos po krakowsku. Poznaj kosmiczne inicjatywy krakowian

i

Autor: grz3s / pixabay.com Kosmos po krakowsku. Poznaj kosmiczne inicjatywy krakowian

Kosmos po krakowsku. Poznaj kosmiczne inicjatywy krakowian

2019-03-19 13:21

Sami zbudowali satelitę, który zaraz trafi na orbitę. Wykorzystują dane obserwacyjne Ziemi, żeby robić biznes. Patrzą w niebo, żeby lepiej rozumieć Wszechświat. Jak krakowianie zajmują się kosmosem w naszym mieście? O tym dowiedzą się uczestnicy spotkania “We Need More Space in Cracow” w czwartek 21 marca w klubie Hevre. 

Kosmos nie jest tak daleki jakby się mogło nam wydawać - mówi motto serwisu i społeczności We Need More Space, informującego o najważniejszych wydarzeniach związanych z eksploracją kosmosu. Ma ono też związek z Krakowem, gdzie działają ludzie związani i rozwijający polską branżę kosmiczną, o której w ostatnich latach mówi się coraz więcej. Ich inicjatywy może poznać każdy, przychodząc w czwartek o godz. 18 do klubu Hevre przy ul. Beera Meiselsa 18.

Kosmos a bezpieczeństwo mieszkańców

- Zawsze warto mówić o kosmosie, a zwłaszcza w takim mieście jak Kraków, gdzie mamy świetne zaplecze wiedzy i specjalistów, dostarczanych przez wyższe uczelnie. To bardzo ważna kwestia w przemyśle kosmicznym - mówi Mateusz Maślanka z krakowskiej firmy SATIM, który wystąpi podczas czwartkowego eventu. To pierwsza w Polsce spółka, powstała jako spin-off Akademii Górniczo-Hutniczej, która wykorzystuje dane satelitarne do monitoringu m.in. zagrożeń naturalnych i wpływu górnictwa na środowisko.

Projekty SATIM to doskonały przykład na to, jak technologie satelitarne są ważne w rozwoju miast. Firma prowadziła m.in. analizę tego, jak budowa Trasy Łagiewnickiej może wpłynąć na stan terenu. Okoliczni mieszkańcy apelowali do inwestora o maksymalne zabezpieczenie, więc ten zwrócił się do SATIM o współpracę. Firma co miesiąc sprawdza, czy jakieś obiekty lub budynki są narażone na osadzanie lub obniżenie. 

- Przemysł teledetekcji satelitarnej, interpretacja danych, analizy przestrzenne, identyfikacja obiektów to siła polskich firm. Ważne, żeby ten potencjał rozmieścić w różnych miastach Polski, bo space nie jest branżą zarezerwowaną dla stolicy. Spotkanie “We Need More Space in Cracow” może więc zainspirować uczestników, podpowiedzieć drogę, która może ciągle jest niszą. Zachęcam, bo firmy kosmiczne to miejsca nie tylko ciekawe, ale też z ogromnym szacunkiem do pracownika - ocenia Maślanka.

Pierwszy statek kosmiczny - zrób to sam

O tym, jak połączyć pasję do kosmosu ze studiami opowie z kolei inżynier kosmiczny Bartosz Postulka z zespołu KRAKsat, który stworzył pierwszego krakowskiego satelitę o tej samej nazwie. Miniaturowe urządzenie przetestuje innowacyjny sposób sterowania za pomocą ferrofluidu. Jako piąty polski satelita znajdzie się 400 kilometrów nad naszymi głowami już w kwietniu tego roku. Studenci z AGH i Uniwersytetu Jagiellońskiego zaczynali budowę własnymi siłami, spędzając w laboratorium długie godziny po zajęciach.

-  Ambitni ludzie branży kosmicznej to ogromny potencjał Polski. Zespoły akademickie w których pracuję, jak AGH Space Systems czy KRAKsat pokazują, jak wiele potrafią krakowskie organizacje studenckie, wysyłając satelitę w kosmos, czy wygrywając międzynarodowe zawody konstrukcji kosmicznych. Mamy teraz najlepszy moment, by podzielić się szerzej doświadczeniem i wizją krakowskiego kosmosu. Projektów będzie coraz więcej, na jeszcze szerszą skalę - mówi Pustulka.

Astronomia w Hollywood: fikcja czy nauka?

Obok inżynierii i biznesu kosmicznego, trzecim zagadnieniem, dzięki któremu można rozwijać lub rozpocząć przygodę z kosmosem, jest też astronomia. O względności czasu na podstawie kultowego filmu “Interstellar” opowie w Hevre dr hab. Sebastian Szybka z Zakładu Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii UJ (Obserwatorium Astronomiczne). 

W filmie Christophera Nolana "Interstellar" jedna godzina spędzona przez astronautów na planecie okrążającej czarną dziurę odpowiada siedmiu latom na macierzystym statku. Astronom  opowie o tym jak Kip Thorne - fizyk teoretyk, producent filmowy, konsultant naukowy "Interstellar", a od niedawna również noblista - przechytrzył swoich kolegów astrofizyków.

Wejściówki na trzy prezentacje można pobrać za darmo. Po wszystkich trzech prezentacjach Hevre stanie się centrum kosmicznych rozmów. Bezpłatną wejściówkę można pobrać w serwisie Evenea pod tym linkiem. 

Zobacz koniecznie:

>>> Kraków: To mogło skończyć się tragedią. Zobacz WIDEO ku przestrodze!

>>> Potrącił pieszego i uciekł. Małopolska Policja szuka świadków dramatycznego wypadku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają