Kraków Airport bije rekord za rekordem. W planach duża rozbudowa. Znikną problemy z mgłą?

2025-02-11 14:59

W zeszłym roku Kraków Airport obsłużył ponad 11 milionów pasażerów. To rekord, jednak w przyszłości ruch ma być jeszcze większy. Prognozy wskazują, że za 20 lat z krakowskiego lotniska może skorzystać nawet 25 milionów podróżnych. W związku z tym lotnisko planuje ważne inwestycje. Być może uda się rozwiązać problem notorycznych paraliży powodowanych przez mgłę.

Kraków Airport

i

Autor: Flickr/ Creative Commons

Prezes Kraków Airport Łukasz Strutyński podczas poniedziałkowej (10 lutego) konferencji prasowej przedstawił plany inwestycyjne. W minionym roku z krakowskiego lotniska skorzystało ponad 11 milionów pasażerów. To rekordowe osiągnięcie, ale w tym roku ma paść kolejny rekord wynoszący nawet ponad 12 milionów pasażerów. Prognozy zarządu Kraków Airport zakładają wzrost ruchu pasażerskiego w kolejnych latach. W roku 2031 ma zostać osiągnięty poziom 16 mln obsłużonych pasażerów, a w 2045 – 25 mln osób w ciągu roku. Rozwój wymaga rozbudowy obiektu. Zarząd lotniska chce wybudować nową drogę startową.

Policjantka postrzelona z broni służbowej! Tajemnicze okoliczności zdarzenia

Według prezesa kolejnym wyzwaniem będzie dostosowanie terminala pasażerskiego do wzrostu ruchu. Nowe plany zakładają zwiększenie przepustowości lotniska do 19 milionów pasażerów. Zgodnie z zapowiedziami zarządu sama rozbudowa terminala będzie wykonywana modułowo, tak aby każdy kolejny element zwiększał przepustowość krakowskiego lotniska. Najpierw obiekt zostanie rozbudowany od strony zachodniej – do 2029 roku, a po ukończeniu tego modułu, od strony wschodniej – do 2031 roku - opisuje PAP.

Zniknie problem z mgłą?

W kwietniu tego roku ma zapaść także decyzja w sprawie budowy systemu ILS trzeciej generacji na obecnej drodze startowej. Trwają analizy dotyczące możliwości technicznych i zasadności takiego przedsięwzięcia. Nowszy system mógłby pomóc w ograniczeniu problemów z mgłą, która notorycznie paraliżuje pracę portu lotniczego.

Zabytkowa chałupa powstała jeszcze za cesarza Franciszka Józefa. Drogowcy musieli ją przenieść w inne miejsce

Super Express Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki