Zaczęło się od premiery w Kinie Kijów filmu nakręconego przez Instytut Pamięci Narodowej pod tytułem "Kochankowie z Lasu". Film to historia pary, która walczyła w powojennej partyzantce antykomunistycznej i popełniła samobójstwo nim została schwytana przez bezpiekę.
Na sali kinowej były setki dzieci - jestem dumna z tego, że mieliśmy takich patriotów - mówi jedna z uczennic - byli na pewno odważni, i nie bali się swoich prześladowców - dodaje uczeń.
Po premierze, na Placu Szczepańskim otwarto wystawę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych pochodzących z Krakowa i Małopolski.
- Mamy tutaj Marka Eminowicza, pseudonim "Grot", człowieka, który w drugim Liceum Ogólnokształcącym współzakładał organizację niepodległościową rozbitą szybko przez bezpiekę. Eminowicz i jego przyjaciele trafili do więzienia dla młodocianych więźniów politycznych w Jaworznie - mówi Filip Musiał z krakowskiego oddziału IPN.
W sumie wystawa opisuje historię i krótkie życiorysy kilkunastu młodych Żołnierzy Wyklętych. Miejsca ostatecznego spoczynku większości z nich, do dziś nie są znane.
Posłuchaj naszego materiału: