Bardzo często w krakowskich mediach pojawiają się informacje o wypadkach z udziałem rowerzystów. Dzisiaj (5 lipca) informowaliśmy o potrąceniu rowerzystki na al. Pokoju przez tramwaj linii 52. Kobieta najprawdopodobniej przejechała na czerwonym świetle, uderzając w bok nadjeżdżającego tramwaju.
Parę dni temu w serwisie YouTube pojawiło się wideo, na którym widać inną krakowską rowerzystkę, która lekceważy wszelkie zasady bezpieczeństwa i łamie przepisy ruchu drogowego. Nie patrzy na czerwony sygnalizator, nie zwraca uwagi na jadące samochody, jak gdyby nigdy nic przejeżdża przez ruchliwe skrzyżowanie. Na nagraniu również widać, że kobieta w trakcie jazdy słucha muzyki na słuchawkach.
Kierowcy i piesi zarzucają rowerzystom m.in. przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, brak oświetlenia i sygnałów odblaskowych, używanie telefonów pod czas jazdy, słuchanie muzyki podczas jazdy, jazdę pod prąd czy niereagowanie na czerwone światło. To wszystko stwarza spore niebezpieczeństwo na krakowskich drogach.
Co każdy rowerzysta powinien wiedzieć?
Straż miejska prowadzi kampanię „Bezpieczny rowerzysta”. O czym, zdaniem funkcjonariuszy, należy pamiętać?
- ochrona głowy – poruszający się na jednośladach powinni zakładać kask,
- przestrzeganie wszystkich przepisów ruchu drogowego – rowerzyści zobowiązani są do przestrzegania prawa tak jak wszyscy uczestnicy ruchu,
- postępowanie jak kierowcy samochodów – kierujący często stają się wzorami dla innych kierowców. Nie wolno wykonywać niezrozumiałych manewrów. Im działania na drodze są bardziej przewidywalne, tym poziom bezpieczeństwa wzrasta,
- sygnalizacja manewrów – sygnalizowanie manewrów pomaga zrozumieć kierującym i pieszym to, co rowerzysta chce zrobić. Sygnalizowanie działań na drodze to przestrzeganie prawa, kultura na drodze i dbanie o własne bezpieczeństwo.
Małopolska policja apeluje o ostrożność!
Obowiązkowe wyposażenie roweru :
- sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku
- co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej z przodu
- co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu
- co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu, o kształcie innym niż trójkąt
- zalecamy dla własnego bezpieczeństwa jazdę w kasku ochronnym, a po zmroku w kamizelce odblaskowej
Kiedy można jechać po chodniku?
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Jakie należy posiadać uprawnienia, by poruszać się po drogach publicznych?
- dzieci do lat 10 tylko pod opieką osoby dorosłej ( w myśl prawa taki małoletni cyklista traktowany jest jak pieszy )
- dzieci od lat 10, jeśli posiadają kartę rowerową
- osoby, które ukończyły 18 rok życia bez karty ale dobrze mieć dowód osobisty, by w razie kontroli potwierdzić swój wiek
Trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa, w tym:
- co najmniej jedna ręka powinna spoczywać na kierownicy
- nogi na pedałach lub podnóżkach
- jeden za drugim a nie obok siebie (można jechać obok siebie w wyjątkowych sytuacjach, kiedy nie stwarza to zagrożenia i nie utrudnia ruchu innym)
- zakazanej jest trzymanie się innych pojazdów w trakcie jazdy
(źródło Małopolska Policja)
Czytaj też:
>>> Kraków: Tragedia na Zakrzówku. 21-latek z Holandii skoczył z wysokości około 20 metrów
Zobacz TO WIDEO: