Kościół w dobie Koronawirusa: Komunia „na rękę” i bez przymusu korzystania z wody święconej

i

Autor: Pixabay/Iininha_bs

Jak przyjąć komunię świętą w domu? Kościół w obliczu koronawirusa

2020-03-12 10:42

Epidemia koronawirusa jest niebezpieczna szczególnie dla osób chorych i starszych. Ministerstwo Zdrowia odradza uczestniczenie we mszach świętych. W zamian można obejrzeć transmisję uroczystości religijnych w telewizji lub posłuchać w radio. Co jednak z przyjmowaniem komunii świętej? Czy można przyjąć komunię świętą w domu?

Koronawirus. RADYKALNY krok episkopatu! Uczestnictwo we Mszy św. NIE BĘDZIE obowiązkowe!

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski już kilka dni temu wystosował do księży komunikat, w którym jasno wskazuje jakie środki ostrożności mogą podejmować duchowni podczas nabożeństw.

Komunia duchowa lub na rękę

Wierni, którzy zdecydują się na pójście do kościoła, będą mogli przyjąć komunię świętą na rękę. Wszystko po to, by uniknąć kontaktu z księżmi. Dodatkowo, kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Osoby, które obawiają się zarażenia mogą skorzystać z komunii duchowej. 

- Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie - informuje Konferencja Episkopatu Polski. 

Jak przyjąć komunię świętą w domu?

Osoby starsze, które nie chcą lub nie będą mogły skorzystać z mszy świętej w kościołach powinny przyjąć tzw. komunię duchową. Komunia święta w domu jest możliwa dla osób chorych i zazwyczaj udzielana jest przez kapłana raz w miesiącu. 

Chorzy mogą poprosić o odwiedziny kapłana i przyniesienie komunii świętej do domu przez telefon (dzwoniąc do swojej parafii) lub najbliżsi czy osoby trzecie, które udadzą się do kościoła. 

Szczegółowe informacje można uzyskać w swojej parafii. 

Koronawirus w Polsce. Czy komunikacja miejska jest bezpieczna?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają