Spis treści
- Jest zgłoszenie dotyczące przemocy na Wydziale Reżyserii Dramatu
- Oświadczenie w sprawie przemocy na Wydziale Reżyserii Dramatu AST w Krakowie
Jest zgłoszenie dotyczące przemocy na Wydziale Reżyserii Dramatu
Do czwartku (8 kwietnia) do rzeczników ds. etyki Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie wpłynęły cztery zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości na uczelni - przekazała Polskiej Agencji Prasowej prof. Dorota Segda, rektor AST w Krakowie. Trzy postępowania w tych sprawach zostały już zakończone, natomiast jedno w dalszym ciągu jest w toku. Jedno ze zgłoszeń wpłynęło na specjalnie utworzoną skrzynkę mailową i dotyczy stosowania przemocy na Wydziale Reżyserii Dramatu. Równocześnie prof. Dorota Segda poinformowała, że na razie "uczelnia nie składała zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa", ponieważ takie zawiadomienie można złożyć dopiero po uzyskaniu "uzasadnionego podejrzenia co do możliwości jego popełnienia". Z medialnych doniesień byłych studentów AST w Krakowie (wcześniej PWST w Krakowie) wynika, że w przeszłości na uczelni wielokrotnie dochodziło do przypadków stosowania przez pedagogów przemocy wobec studentów. Do przypadków nękania miało też dochodzić pomiędzy studentami. O takich sytuacjach opowiedział między innymi Piotr Sieklucki, absolwent PWST w Krakowie, a obecnie dyrektor Teatru Nowego Proxima.
PRZECZYTAJ: Olkusz. Kobieta w czasie kwarantanny wyszła po alkohol. 77-latce grozi długoletnie więzienie
Oświadczenie w sprawie przemocy na Wydziale Reżyserii Dramatu AST w Krakowie
Władze Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie wydały oświadczenie odnoszące się do oskarżeń o stosowanie przemocy wobec studentów tego wydziału. W oświadczeniu podpisanym przez Iwonę Kempę - dziekankę WRD, Igę Gańczarczyk - prodziekankę WRD oraz Martynę Wawrzyniak - członkinię wydziałowego sojuszu na rzecz przeciwdziałania przemocy czytamy między innymi, że "działania antydyskryminacyjne i antyprzemocowe są w tym momencie priorytetem władz wydziału", a osoby dotknięte przemocą mogą takie sytuacje zgłaszać za pomocą specjalnie utworzonej skrzynki mailowej. Poniżej pełna treść oświadczenia.
ZOBACZ: Kraków. Rozjuszony dzik ruszył w kierunku kobiety z psem! Miała tylko jedno wyjście [WIDEO]
- W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami absolwentek i absolwentów Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie o niedopuszczalnych zachowaniach pedagogów naszego wydziału, chcemy wyrazić gotowość do wysłuchania głosów wszystkich osób, które doświadczyły przemocy na naszym wydziale. Zapewniamy, że każde zgłoszenie zostanie przyjęte i rozpatrzone. Mamy również świadomość, że na Wydziale Reżyserii Dramatu może wciąż dochodzić do przekroczeń, które nie są zgłaszane ze względu na brak zaufania studentów i studentek do instytucji, w której przez wiele lat nie stworzono odpowiednich zabezpieczeń, a niewłaściwe zachowania dyskryminujące, krzywdzące i poniżające uzasadniano metodą pracy. Chcemy jasno powiedzieć, że żadna metoda dydaktyczna nie usprawiedliwia przemocy. Zachowania niedopuszczalne zostały szczegółowo opisane w Kodeksie Etyki AST. Wszystkie przypadki takich zachowań zostaną przez nas potraktowane z należytą powagą. Od 2016 roku jesteśmy w trakcie przekształcania systemu nauczania na Wydziale Reżyserii Dramatu. Część zmian udało się już wprowadzić, ale ten proces potrwa wiele lat. Musimy wypracować nowe zasady współpracy z osobami studiującymi reżyserię i dramaturgię. Działania antyprzemocowe i antydyskryminacyjne są dla nas w tym momencie priorytetem. Będziemy pracować nad odzyskaniem zaufania studentów i studentek. Chcemy aktywnie uczestniczyć w reformie edukacji artystycznej, w związku z tym angażujemy się w inicjatywy, które dostarczą nam narzędzi, by te zmiany przeprowadzać skutecznie: uczestniczyłyśmy w konferencji „Zmiana. Teraz! O czym milczeliśmy w szkołach teatralnych”, pracowałyśmy przy tworzeniu Kodeksu Etyki i regulaminie powołania Rzeczników ds. etyki, planujemy spotkania dotyczące dobrych praktyk w teatrze podczas Forum Młodej Reżyserii (13–17 maja) oraz warsztaty antyprzemocowe dla studentów i wykładowców. Każdy komunikat dotyczący złych praktyk na Wydziale Reżyserii Dramatu jest dla nas ważnym sygnałem. W związku z tym udostępniamy specjalny adres mailowy, na który (również anonimowo) można przesyłać swoje doświadczenia czy wnioski z przebytej edukacji, uwagi, spostrzeżenia, informacje o sprawach, które wymagają interwencji: [email protected].