To niezwykły hołd dla zasłużonych dla Krakowa kobiet. Jak przekonują twórczynie aplikacji, w długiej historii miasta było ich wiele, a nie wszystkie są należycie docenione. W czasie spaceru zetkniemy się z takimi nazwiskami, jak Helena Modrzejewska, Maria Jarema czy Olga Boznańska.
- To trasy śladami krakowskich emancypantek, krakowskich Żydówek. Można też wybrać się trasą po cmentarzu Rakowickim. - mówi jedna z pomysłodawczyń, Ewa Furgał z Fundacji Przestrzeń Kobiet.
Miejsca, które zobaczymy na co dzień nie muszą w pierwszej kolejności kojarzyć się z historią krakowianek. Tak jest chociażby w przypadku Małopolskiego Ogrodu Sztuki na Rajskiej.
- Stoi on na miejscu dawnej ujeżdżalni, na wzór której zresztą został wybudowany. To bardzo ważne miejsce dla krakowskiego ruchu emancypacyjnego, skąd wychodziły demonstracje na rzecz przyznania praw wyborczych kobietom. - dodaje Furgał.
Aplikacja jest kolejnym z elementów projektu "Krakowski Szlak Kobiet". Wcześniej wydanych zostało 5 tomów przewodników po Krakowie, cały czas są też organizowane wycieczki po naszym mieście i warsztaty z historii kobiet.