Potrzebują prawie 200.000 złotych, by wybudować dwie wioski dla trędowatych. Uruchomili w tym celu zbiórkę pieniędzy, która pozwoli im by już za rok, wraz z drużyną medyczną wyruszyć na miejsce i zacząć pomagać chorym. Wioski nie będą skomplikowane.
Czytaj też:Kraków: Rekrutacja do liceów na rok szkolny 2019/20. Zabraknie miejsc?
- Każda taka wioska będzie się składać z pięciu budynków. Każdy budynek będzie podzielony na dwie części, każda dla jednej osoby. Bedą wspólne sanitariaty zlokalizowane w pobliżu misji Ojców Duchaczy, tak żeby mogli wykonywać wszystkie zabiegi pielęgnacyjne - mówi Prezes Polskiej Fundacji dla Afryki Wojciech Zięba.
Kierowniczka zespołu lekarskiego z Krakowa Doktor Lidia Stopyra podkreśla, że objawy trądu to jedno, ale problemem jest też stan psychiczny chorych.
- To co nawet historycznie my wiemy o czasach, gdy trąd był w Europie, no to głównym problemem było wykluczenie ludzi, traktowanie ich. My to możemy zmienić, dlatego że możemy na tym etapie trąd wyleczyć - mówi lekarz.
Czytaj też: Będą dwa dodatkowe dni wolne od pracy? Chodzi o Wigilię i Wielki Piątek...
Madagaskar to jeden z czterech krajów na Świecie o najwyższej liczbie zarażonych trądem. Ogólny poziom sanitarny należy do najniższych z możliwych. Średnia długość życia w tym kraju wynosi zaledwie 45 lat.
Posłuchaj naszego materiału: