Manifestacja osób LGBT+

i

Autor: Wojciech Sidorowicz/archiwum

Kraków miastem przyjaznym dla LGBTI? Stolica Małopolski wyróżniona, ale czy słusznie?

2020-12-14 11:59

Kraków został miastem, w którym Freemuse, międzynarodowa organizacja zajmująca się prawami człowieka, ogłosiła swój raport dotyczący dyskryminacji osób nieheteronormatywnych. Jest to o znamienne, gdyż żyjemy w kraju, w którym padają słowa o "tęczowej zarazie", a małopolska kurator oświaty nawołuje do zatrzymania "ideologii LGBT",

Raporty tej międzynarodowej organizacji są komentowane na całym świecie, więc ogłoszenie raportu w Krakowie stanowi swego rodzaju nobilitację dla miasta. Freemuse co roku ogłasza dokument „The State of Artistic Freedom”, w którym badane są przypadki naruszenia wolności artystycznej w różnych grupach społecznych. Tym razem sprawdzono, gdzie i w jakim natężeniem dochodzi do dyskryminacji sztuki osób LGBTI (czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, transseksualnych oraz interpłciowych).

Czytaj też: OSTRE STARCIE Strajku Kobiet z Policją w Krakowie! "Episkopat do więzienia!"

"Celem niniejszego raportu jest wniesienie wkładu w toczącą się globalną debatę na temat dyskryminacji, z jaką mają do czynienia osoby LGBTI, oraz zbadanie jej wpływu na ich obecność w sferze kultury i sztuki" - napisali twórcy dokumentu.

Freemuse ogłaszała wcześniej swoje raporty w krajach Europy Zachodniej. W tym roku rozważano Berlin, Amsterdam i Londyn, jednak wybrano Kraków. Od kilku lat stolica Małopolski udziela schronienia pisarzom i obrońcom praw człowieka (ICORN). Znaczenie przy wyborze miało też poparcie prezydenta Majchrowskiego dla apelu Rady ds. Równego Traktowania, który adresowany był do homoseksualnej społeczności lokalnej po rezolucjach o tzw. strefach wolnych od LGBT.

Czytaj też: Ograniczony ruch w centrum Krakowa! Kierowcy już tam nie wjadą. Zobacz, by się nie zdziwić

Równość i wolność są bezwarunkowe. Obowiązkiem władz, także władz miasta, jest absolutne respektowanie tych zasad. Kraków jest tym miejscem, w którym te zasady obowiązują, w którym o nich pamiętamy. Kraków nigdy nie będzie strefą wolną od LGBT. Kraków nigdy nie będzie dzielił sztuki na tworzoną prawidłowo i nieprawidłowo, wyrażającą właściwe lub niewłaściwe idee. Ponieważ wolność to wolność wyrażania siebie, swoich myśli, przekonań, ale także wolność życia zgodnie z tymi przekonaniami i rolą miast jest stworzenie warunków do tego, by wszyscy mogli tę swoją wolność realizować – powiedział natomiast wiceprezydent Krakowa, Andrzej Kulig, na konferencji ogłaszającej raport Freemuse.

Czytaj też: Kraków. Pożar w centrum! Dwójka dzieci PRAWIE SPŁONĘŁA [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Drugą stronę krakowskiego medalu reprezentuje natomiast abp Marek Jędraszewski, który mówi o "tęczowej zarazie" oraz małopolska kurator oświaty z jej wypowiedziami o "ideologii gender". Dla przypomnienia: sąd w pierwszej instancji uznał słowa metropolity krakowskiego za "działanie w obronie wartości i w ramach szeroko pojętego porządku prawnego".

Niedzielny protest Strajku Kobiet w Krakowie. Gonitwa po ulicach z Policją, która próbowała zablokować pochód.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce na swiecsie.se.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają