Muzea bezpłatnie otworzą drzwi dla mieszkańców

i

Autor: wikipedia

Kraków: Muzea bezpłatnie otworzą drzwi dla mieszkańców i turystów

2019-11-08 13:24

Wystawy, warsztaty, wykłady i prelekcje filmów. Wielkimi krokami zbliża się Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W tym roku Muzeum Krakowa otwiera dla zwiedzających czternaście placówek. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a wstęp na wystawy będzie kosztował symboliczną złotówkę.

Dzień otwartych drzwi w tym roku odbędzie się 17 listopada. Wszyscy chętni muszą rezerwować miejsca, bo liczba miejsc jest ograniczona. Najlepiej robić to przez formularze na stronie internetowej lub telefonicznie. A atrakcji będzie sporo. Poniżej zebraliśmy najciekawsze propozycje!

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej dotyczący wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Podczas spotkania będzie można m.in. wziąć do ręki wybrane elementy ówczesnego uzbrojenia wojsk piechoty oraz zapoznać się z mundurem i osobistym żołnierskim rynsztunkiem.

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej „Bitwa, której nie było”. Wystawa stanowi opowieść o Krakowie i jego mieszkańcach w czasie ostatnich sześciu dni pokoju i przede wszystkim o pierwszych sześciu dniach wojny od 26 sierpnia do 6 września 1939 roku.

Pałac Krzysztofory

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej, prezentującej rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa. Ekspozycja opowiada o historii miasta od czasów poprzedzających jego lokację aż do lat 1909-1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa.

12.00 - Kukuryku, czyli krzysztoforski kogut w ekostylu

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat. Z Pałacem Krzysztofory związana jest legenda, w której kluczową rolę odgrywa pewien tajemniczy kogut. W trakcie warsztatów dzieci nie tylko poznają tę krzysztoforską opowieść, ale także wykonają prace plastyczne z materiałów recyklingowych.

Podziemna Nowa Huta

Spacer po nowohuckich schronach połączony ze zwiedzaniem wystaw związanych z tematyką zimnej wojny i obrony cywilnej. Trasa spaceru: schron w dawnym kinie Światowid, os. Centrum E 1, schron pod Zespołem Szkół Mechanicznych, os. Szkolne 37 oraz schron na os. Szkolnym 22 (schron pod przyszłym centrum trasy schronowej).

Rydlówka

Rodzinne oprowadzanie po Rydlówce, podczas którego wspólnie odkryjemy historie tego niezwykłego domu, tajemnice poszczególnych pomieszczeń oraz losy zamieszkujących Rydlówkę lokatorów.

Jesienny koncert pieśni dziadowskich z akompaniamentem liry korbowej, skrzypiec i mandoliny. Pieśni wykonane w świetlicy Rydlówki przybliżą obrzędy i tradycje minionych wieków - czasów, które nie przeminęły bezpowrotnie, a jedynie skryły się w pamięci najstarszych pokoleń, czekając na ponowne odkrycie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki