Kraków. Ojciec Rydzyk laureatem nagrody Przyjaciel Życia. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express; Art Service / Super Express; Shutterstock Ojciec Rydzyk to jeden z tegorocznych laureatów nagrody "Przyjaciel Życia". W uroczystej gali wziął udział abp Marek Jędraszewski, zdj. ilustracyjne

Uroczysta gala w Krakowie

Ojciec Rydzyk i kontrowersyjny lekarz z nagrodami! Abp Jędraszewski o tajemniczym epitecie

2025-01-21 15:40

Ojciec Rydzyk i Tadeusz Wasilewski - ginekolog, który porzucił stosowanie metody in vitro na rzecz naprotechnologii w leczeniu bezpłodności - to jedni z tegorocznych laureatów nagrody "Przyjaciel Życia". Wyróżnienie przyznaje zarząd Polskiego Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Gala wręczenia nagród odbyła się w auli świętego Jana Pawła II przy bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

Kraków. Ojciec Rydzyk laureatem nagrody "Przyjaciel Życia"

Lekarz ginekolog, rodzice trojga dzieci z niepełnosprawnościami i ojciec Tadeusz Rydzyk to laureaci nagrody "Przyjaciel Życia 2025". Wyróżnienia, które przyznaje zarząd Polskiego Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, wręczono w sobotę, 18 stycznia, na uroczystej gali, w czasie której świętowano jednocześnie 25-lecie istnienia organizacji. Odbyła się ona w auli świętego Jana Pawła II przy bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

Ojciec Rydzyk otrzymał nagrodę specjalną w kategorii „Działalność apostolska w obronie świętości życia człowieka”, natomiast jednocześnie uhonorowano Radio Maryja, Telewizję Trwam i redakcję „Naszego Dziennika”, w tym przypadku za działalność w kategorii „Media w służbie cywilizacji życia”.

- (...) W opisie odnoszącym się do o. Tadeusza Rydzyka występują podziękowania za „odważną obronę życia człowieka”, „skuteczność w tworzeniu i rozwijaniu”, „działalność środków społecznego komunikowania”, „centrum ewangelizacji pro-life”. Z Kolei Radiu Maryja, Telewizji Trwam i „Naszemu Dziennikowi” dziękuje się za „budowanie cywilizacji medialnej afirmującej życie człowieka” - powiedział w czasie laudacji prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, którego cytuje strona pro-life.pl.

Od in vitro do naprotechnologii

Z kolei Tadeusz Wasilewski, specjalista położnictwa i ginekologii oraz specjalista naprotechnologii, otrzymał swoją nagrodę za "wkład w dzieło ochrony życia i godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci". Lekarz po czternastu latach porzucił wykonywanie procedury in vitro i założył pierwszą w Polsce klinikę leczenia niepłodności metodą naprotechnologii, szkoląc również innych specjalistów w tej dziedzinie.

- (...) Dziękujemy Laureatowi za odwagę poszukiwania prawdy w czasach etycznego, naukowego i medialnego zamętu; za wrażliwość na cierpienie niepłodnych małżonków, którzy niejednokrotnie dźwigają ciężar nie do uniesienia; wreszcie za miłość tych najmniejszych (...) - powiedziała o Wasilewskim Teresa Król, laureatka nagrody sprzed kilku lat, cytowana przez pro-life.pl.

Arcybiskup Jędraszewski o ludziach "zasługujących na epitet"

Po zakończeniu gali w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie rozpoczęła się, której przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski.

- Dzisiaj właśnie genetyka i inne nauki mówią nam wyraźnie, kiedy poczyna się człowiek pod sercem matki. I nie jest to przynajmniej przejaw jakiegoś zabobonu średniowiecznego. Możemy powiedzieć, że dzisiaj chrześcijaństwo idzie ramię w ramię z osiągnięciami najnowszymi nauk biologicznych, a ci wszyscy, którzy ze względów ideologicznych nie chcą się zgodzić na wyniki nauk biologicznych, są po prostu ludźmi, którzy zasługują na ten sam epitet, jakim popularnie, chociaż nieprawdziwie, określa się czas średniowiecza - powiedział w czasie homilii duchowny za pośrednictwem strony pro-life.pl.

Muniek Staszczyk nie oszczędził Telewizji Republika. Mocne słowa kilka miesięcy po tym, jak sam u nich gościł
Super Express Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki