Cystersi z Krakowa-Mogiły mają nowego opata. Kim jest o. Adrian Marek Mróz?

i

Autor: Zygmunt Put /CC BY-SA 4.0/wikipedia Kościół cystersów w Krakowie-Mogile

Kraków: Opactwo w Mogile ze specjalnym przywilejem od Watykanu. To "prezent" na 800-lecie istnienia

2022-07-04 15:00

Trwa jubileusz 800-lecia istnienia opactwa cystersów w Krakowie-Mogile. Z tej okazji Penitencjaria Apostolska wydała dekret dla pielgrzymów, którzy w roku jubileuszowym odwiedzą Bazylikę Świętego Krzyża w Mogile (kościół klasztorny opactwa). Włączając się w obchody jubileuszowe, mogą oni uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Dekret obowiązuje do 16 kwietnia 2023 roku.

800-lecie opactwa cystersów w Krakowie-Mogile. Penitencjaria Apostolska wydała dekret o odpustach dla pielgrzymów

Opactwo cystersów w Krakowie-Mogile świętuje jubileusz 800-lecia swojego istnienia. Z tej okazji Watykan sprawił nietypowy prezent pielgrzymom, którzy w roku jubileuszowym odwiedzą Bazylikę Krzyża Świętego (kościół klasztorny opactwa) i włączą się w obchody jubileuszu. Na stronie internetowej archidiecezji krakowskiej ukazał się dekret Penitencjarii Apostolskiej, dotyczący odpustów dla pielgrzymów przybywających do cysterskiej bazyliki. Po spełnieniu zwykłych warunków mogą oni zyskać odpust zupełny

Dodatkowo Penitencjaria Apostolska zachęciła cystersów, by "z ochoczym i wspaniałomyślnym nastawieniem podjęli się sprawowania Sakramentu Pokuty" dla osób, które w roku jubileuszowym odwiedzą Bazylikę Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile. Dekret obowiązuje do 16 kwietnia 2023 roku. Poniżej pełna treść dekretu Penitencjarii Apostolskiej.

PRZECZYTAJ: Dobczyce. Policyjny pościg za młodym Ukraińcem. Nie miał prawa kierować motocyklem

- Penitencjaria Apostolska dla pogłębienia pobożności wiernych i zbawienia dusz, mocą pełnomocnictw jej nadanych szczególnym prawem przez Najświętszego w Chrystusie Ojca i dzięki Opatrzności Bożej naszego Papieża Franciszka, po usilnych prośbach niedawno zaniesionych przez Czcigodnego Ojca Adriana Mroza OCist, Opata z Opactwa Mogilskiego w Archidiecezji Krakowskiej. Na osiemsetlecie tegoż Opactwa z niebiańskiego skarbu Kościoła hojnie udziela Odpustu zupełnego, który pod zwykłymi warunkami (spowiedzi sakramentalnej, komunii eucharystycznej, modlitwy w intencjach papieża) wierni prawdziwie pokutujący i miłością pobudzani od dnia 24 kwietnia 2022 do dnia 16 kwietnia 2023 mogą uzyskać. Odpust ten mogą oni także ofiarować jako wstawiennictwo za dusze wiernych przebywające w czyśćcu, jeśli Bazylikę Świętego Krzyża w Mogile jako pielgrzymi nawiedzą i wezmą udział w jubileuszowych celebracjach, albo przynajmniej przez odpowiedni czas poświęcą się pobożnym rozważaniom, zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary, i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny. Osoby w podeszłym wieku, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuszczać domu, są także w stanie uzyskać odpust zupełny, jeśli wzbudziwszy w sobie brak przywiązania do wszelkiego grzechu i pragnienie wypełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, trzech przyjętych zwyczajowo warunków: włączą się duchowo w obchody jubileuszowe, ofiarując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy i cierpienia oraz doświadczane przez nich dokuczliwości życia. Żeby zaś dostęp do osiągnięcia nadprzyrodzonego odpuszczenia win, na mocy władzy kluczy Kościoła, stał się łatwiejszy za sprawą miłości pasterskiej, nasza Penitencjaria usilnie prosi, by Ojcowie Zakonu Cysterskiego, z ochoczym i wspaniałomyślnym nastawieniem podjęli się sprawowania Sakramentu Pokuty. Niniejszy dekret obowiązuje tylko w Roku Jubileuszu. Bez względu na wszelkie przeciwne zarządzenia - brzmi dekret kard. Mauro Piacenzy, penitencjariusza większego Stolicy Apostoloskiej.

Jak powstało opactwo cystersów w Krakowie-Mogile?

Klasztor oraz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wacława, z Bazyliką Krzyża Świętego znajdują się we wschodniej części Krakowa w dzielnicy XVIII przy ulicy Klasztornej 11, w Mogile. Pierwotnym miejscem lokacji klasztoru miały się stać Kacice położone niedaleko Słomnik. Kilka lat później fundator zrezygnował z tego miejsca i wymienił się z jednym z członków swojej rodziny na znajdujące się w Mogile pod Krakowem tzw. „pole św. Wacława”. Cystersi przybyli do Mogiły w 1222 roku z klasztoru w Lubiążu na Dolnym Śląsku. Zostali tam sprowadzeni przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Zwieńczeniem pracy zakonników było powstanie kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej i św. Wacława męczennika (być może wezwanie to nawiązuje od wcześniejszej nazwy tego miejsca „pole św. Wacława”) oraz klasztor, który przetrwał do czasów dzisiejszych.

ZOBACZ: 53-latek wyciągnął broń i groził kierowcy autobusu. Pasażerowie uciekli na najbliższym przystanku

Sonda
Czy chodzisz do kościoła?
Morderstwo w Chrzanowie. Andrzej K. Zabił żonę Alicję nożem podczas awantury domowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki