Polecany artykuł:
Krakowskie licea otworzą dwa razy więcej klas pierwszych?
- Pani kurator powtarza cały czas, że ma być dwa razy więcej klas, niż było. Czyli w naszym liceum byłoby ich 18, co jest niewykonalne, nie da się tyle zrobić. II Liceum Ogólnokształcące przygotowywało się do tych zmian dwa lata. Redukowaliśmy ilość klas, a co za tym idzie - liczbę uczniów. Jednak nie można było zmniejszać, aż tak drastycznie, ilości tych klas, bo dlaczego dzieci z wcześniejszych roczników miałyby być karane... - mówi nam Marek Stępski, dyrektor II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie.
- W przyszłym roku szkolnym planujemy otworzyć 13 klas pierwszych, z tego 7 klas dla uczniów z klas podstawowych i 6 klas dla uczniów z gimnazjów. Wcześniej, przed reformą, było średnio klas pierwszych 11, teraz będzie ich o dwie więcej. Do jednej klasy przyjmujemy średnio 34 uczniów - mówi nam dyrektor Stępski.
Czytaj też: Będą dwa dodatkowe dni wolne od pracy? Chodzi o Wigilię i Wielki Piątek...
Jak podaje krakowski magistrat, statystyki z rekrutacji pokazują, że najpopularniejszym typem szkoły ponadpodstawowej jest liceum ogólnokształcące. Co roku 60% uczniów wybiera licea, 30% – technika, a 10% – szkoły zawodowe. Podwójny rocznik to zatem największe wyzwanie dla liceów. Biorąc pod uwagę preferencje uczniów oraz przyszłoroczną liczbę kandydatów, w krakowskich liceach ogólnokształcących, łącznie samorządowych i niesamorządowych, potrzebnych będzie około 11 200 miejsc (60% całej oferty).
- Na pewno będą problemy z tymi liceami, które cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza, że dwa roczniki będą się ubiegały o przyjęcie. Jednak uważam, że patrząc tak ogólnie na cały Kraków, miejsc nie powinno zabraknąć - mówi nam dyrektor II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie.
Zobacz też: Małopolska: Kalendarz na rok szkolny 2018/2019 [FERIE, DNI WOLNE, ŚWIĘTA]
"Miejsc w liceach nie zabraknie"
We wtorek, 11 grudnia w krakowskim magistracie odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceprezydent Krakowa Anny Korfel-Jasińskiej oraz kurator Barbary Nowak.
– Obecnie w klasach I szkół ponadpodstawowych uczy się 9,3 tys. uczniów. W przyszłym roku o przyjęcie do tych klas będzie się ubiegało 13 350 uczniów, w tym 7100 absolwentów szkół podstawowych i 6250 absolwentów gimnazjów. Spodziewamy się też, że w rekrutacji weźmie udział ponad 5 tys. uczniów spoza Krakowa. Łącznie więc miasto na potrzeby przyszłorocznej rekrutacji przygotowuje około 18 600 miejsc – wyliczała wiceprezydent Anna Korfel-Jasińska.
Czytaj też: W najbliższy weekend Święto Kina. W Krakowie kupimy dużo tańsze bilety! [INFORMATOR]
– Dotychczasowa oferta liceów co roku kształtowała się na poziomie około 5000–5500 miejsc w różnych latach. Ale szkoły te mają ogromny potencjał. Po pierwsze, z uwagi na spadek liczby uczniów w ciągu ostatnich 10 lat, w liceach powstało około 5200 miejsc, ponadto cztery niedawno powstałe z przekształcenia gimnazjów licea dysponują 500 miejscami. Mamy też 12 zespołów szkół ogólnokształcących, złożonych z gimnazjum i liceum, a ponieważ gimnazja są wygaszane, w tych budynkach powstaje potencjał około 3600 miejsc. Dodatkowo możemy zwiększyć limity uczniów w oddziałach, a to oznacza kolejne 1000 miejsc. Jeśli to wszystko zsumować, to jesteśmy w stanie zapewnić 15 300 miejsc w liceach, a spodziewamy się około 11 200 chętnych – informuje wiceprezydent Anna Korfel-Jasińska.
– Można się spodziewać, że grupa uczniów rozczarowanych wynikami rekrutacji będzie większa niż w tym roku. Nie zawsze jest tak, że uczeń dostaje się do wymarzonej szkoły, czasami zostaje przyjęty do szkoły drugiego lub trzeciego wyboru. Ale tak było też w poprzednich latach – tłumaczy wiceprezydent Krakowa.
Rekrutacja do liceów na rok szkolny 2019/20
Małopolski Kurator Oświaty do końca stycznia 2019 roku określi szczegółowe terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów, do klasy I publicznych szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020.
Rekrutacja do klas I liceów ogólnokształcących (dla młodzieży), techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków odbędzie się z wykorzystaniem informatycznego systemu rekrutacyjnego Omikron.
Kandydaci, którzy nie zostaną przyjęci do wybranych szkół w postępowaniu rekrutacyjnym, będą mogli uczestniczyć w postępowaniu uzupełniającym, organizowanym przez dyrektorów poszczególnych szkół, w których pozostaną wolne miejsca.