Kraków: Smog czy tylko mgła? Sprawdź stan jakości powietrza [09.11.2018]

i

Autor: Katarzyna Kasprzyk Eska Kraków: Smog czy tylko mgła? Sprawdź stan jakości powietrza [09.11.2018]

Kraków: Smog czy tylko mgła? Sprawdź stan jakości powietrza [09.11.2018 IMGW]

2018-11-09 9:31

W piątek (9 listopada) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed gęstą mgłą na terenie Małopolski. Widoczność w Krakowie może być ograniczona nawet do 15 metrów! Jednak to nie wszystko. W piątek odnotowano również I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Miejscami normy są przekroczone ponad dwukrotnie.

Krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza zanotowały przekroczenia norm zanieczyszczeń pyłów PM10 (średnia dobowa powyżej 50 mikrogramów na metr sześcienny). Ponad dwukrotne przekroczenie normy 123 mikrogramy PM10 odnotowała w piątek (9 listopada) o godzinie 8:00 stacja pomiarowa przy al. Krasińskiego. Inne krakowskie stacje pomiarowe między godziną 6:00 a 8:00 wskazały:

Zobacz też: Sklepy otwarte 11 i 12 listopada w Krakowie [ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2018]

  • - mikrogramów na metr sześcienny – na ul. Dietla;
  • 64 – na ul. Bulwarowej (Nowa Huta);
  • 97 – na Kurdwanowie;
  • 71 – ul. Złoty Róg (Bronowice)
  • 51 – na os. Piastów;
  • 54 – na os. Wadów. 

Oznacza to, że na terenie prawie całego miasta normy zanieczyszczenia powietrza w piątek rano były przekroczone.

IMGW ostrzega przed gęstą mgłą

- w Małopolsce prognozuje się wystąpienie mgły, miejscami ograniczającej widzialność do 100 m - zapowiadają synoptycy IMGW.

Alert meteorologiczny pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne."

Gęsta mgła znacznie ogranicza widoczność. W takich warunkach szczególnie istotna jest większa czujność na drogach i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Pamiętajmy też, by we mgle nie jeździć na światłach ledowych.

Zobacz też: Zmiany w komunikacji miejskiej 11 listopada [Święto Niepodległości 2018]

I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie [09.11.2018]

Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

Zobacz też: Ubrała koszulkę z napisem „Auschwitzland”. Krakowska prokuratura prowadzi postępowanie ws. włoskiej neofaszystki

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Wszelkie informacje o stanie jakości powietrza można śledzić na bieżąco na stronie internetowej WIOŚ lub na smartfonach za pomocą aplikacji Powietrze Kraków.

Czytaj też:  Jak wieszać flagę w Święto Niepodległości 11 listopada? [PORADNIK]

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają