Krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza zanotowały przekroczenia norm zanieczyszczeń pyłów PM10 (średnia dobowa powyżej 50 mikrogramów na metr sześcienny). Ponad dwukrotne przekroczenie normy 123 mikrogramy PM10 odnotowała w piątek (9 listopada) o godzinie 8:00 stacja pomiarowa przy al. Krasińskiego. Inne krakowskie stacje pomiarowe między godziną 6:00 a 8:00 wskazały:
Zobacz też: Sklepy otwarte 11 i 12 listopada w Krakowie [ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2018]
- - mikrogramów na metr sześcienny – na ul. Dietla;
- 64 – na ul. Bulwarowej (Nowa Huta);
- 97 – na Kurdwanowie;
- 71 – ul. Złoty Róg (Bronowice)
- 51 – na os. Piastów;
- 54 – na os. Wadów.
Oznacza to, że na terenie prawie całego miasta normy zanieczyszczenia powietrza w piątek rano były przekroczone.
IMGW ostrzega przed gęstą mgłą
- w Małopolsce prognozuje się wystąpienie mgły, miejscami ograniczającej widzialność do 100 m - zapowiadają synoptycy IMGW.
Alert meteorologiczny pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne."
Gęsta mgła znacznie ogranicza widoczność. W takich warunkach szczególnie istotna jest większa czujność na drogach i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Pamiętajmy też, by we mgle nie jeździć na światłach ledowych.
Zobacz też: Zmiany w komunikacji miejskiej 11 listopada [Święto Niepodległości 2018]
I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie [09.11.2018]
Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
Zobacz też: Ubrała koszulkę z napisem „Auschwitzland”. Krakowska prokuratura prowadzi postępowanie ws. włoskiej neofaszystki
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Wszelkie informacje o stanie jakości powietrza można śledzić na bieżąco na stronie internetowej WIOŚ lub na smartfonach za pomocą aplikacji Powietrze Kraków.
Czytaj też: Jak wieszać flagę w Święto Niepodległości 11 listopada? [PORADNIK]
Zobacz TO WIDEO: