- W związku z tym, odbiorcy energii cieplnej w Krakowie i Skawinie są proszeni o zabezpieczenie instalacji wewnętrznych w budynkach. Przypominamy również, że rezygnacja z dostawy energii cieplnej może nastąpić na indywidualny wniosek odbiorcy, podpisany przez upoważnioną osobę - informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie.
Czytaj też: Kraków: "Na cmentarz dla zwierząt czekamy od lat" [AUDIO]
Cichy zabójca wkracza do akcji
Rozpoczął się sezon grzewczy. Poza zadbaniem o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu warto zadbać też o własne zdrowie i życie! Czad to tlenek węgla, który powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Czad jest niebezpieczny ze względu na to, że jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Powoduje śmierć przez uduszenie.
Oznaki zatrucia czadem
Straż apeluje, aby nie bagatelizować objawów takich, jak: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania. W tej sytuacji należy natychmiast wywietrzyć mieszkanie i wyjść na zewnątrz oraz koniecznie skorzystać z porady lekarskiej.
Czad ze względu na swój sposób działania, jest nazywany cichym zabójcą. Jest niewidoczny i pozbawiony zapachu. Wystąpienie objawów zatrucia tlenkiem węgla zależy m.in. od jego stężenia, od ciśnienia atmosferycznego, a także od cech indywidualnych każdego organizmu.
Zobacz też: Barometry wariują! Ciśnienie idzie mocno w górę. Jego wpływ może nam dać się mocno we znaki!
Co robić, aby uniknąć zaczadzenia?
Należy przede wszystkim dbać, żeby dostarczana była odpowiednia ilość powietrza do pomieszczenia, w którym następuje spalanie. Warto również zakupić proste urządzenie: czujka tlenku węgla, która ostrzeże w sytuacji, kiedy czad pojawi się w pomieszczeniu.
Zobacz #TO WIDEO:
K. K.