Literackie, wirtualne spotkania poprowadzi znawca literatury, krytyk, wydawca, tłumacz, Grzegorz Jankowicz. „W ramach +Szkoły czytania+ spotykamy się nie tylko w zakładach karnych, ale i miejscach bardziej oczywistych, jak szkoły czy biblioteki, by dyskutować o przeczytanych tekstach. Założenie, które przyjęliśmy, jest następujące: świat nabiera sensu dzięki opowieści, a lektura pozwala nam zrozumieć rzeczywistość. Kiedy tę rzeczywistość rozumiemy, możemy ją lepiej zamieszkiwać i zawiązywać lepsze relacje z innymi” – podkreślił Grzegorz Jankowicz, cytowany w informacji dla mediów.
Osadzeni z Aresztu Śledczego przy ulicy Montelupich w Krakowie raz w miesiącu będą, łącząc się za pośrednictwem platformy online, rozmawiać o wybranych tekstach literackich. Inspiracją do wspólnej dyskusji mają być książki „Wybryk natury” Margaret Atwood, „Sto dni” Lukasa Barfussa, „Nieważcy” Valerii Luiselli, „Fatum i furia” Lauren Groff czy „Pożar” Ericha Frieda.
Podczas jednej z rozmów z dziennikarzami Jankowicz, który od kilku lat prowadzi warsztaty z osadzonymi, ocenił, że więźniowie czytają chętnie i żywo biorą udział w dyskusji o danym utworze. Jak zwracał uwagę, tylko ok. 0,5 proc. osadzonych jest skazanych na dożywocie, co oznacza, że pozostali wrócą do społeczeństwa. "Każdy gest ze świata, w którym my się poruszamy, jest bardzo ważny, bo oznacza, że ci ludzie nie są pozostawieni sami sobie" – mówił.
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa obecnie ponad 80 tys. osób. „Znaczenie edukacji literackiej w procesie resocjalizacji tej grupy podkreślamy od lat, organizując konferencje +Literatura w więzieniu+ czy inicjując tematyczne dyskusje podczas Festiwalu Conrada” – zwróciła uwagę kierownik działu literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF) Urszula Chwalba.
W październiku 2019 r. pierwszy raz w historii polskiego więziennictwa grupa osadzonych z Krakowa wzięła udział w spotkaniu literackim z Olgą Tokarczuk, laureatką literackiej Nagrody Nobla, podczas 11. edycji Festiwalu Conrada.
„Szkoła czytania” to program zainicjowany w 2018 r., a jego celem jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców (młodzież szkolna, seniorzy), a także stworzenie narzędzi ułatwiających dostęp do kultury i aktywny udział w życiu literackim grupom niedoreprezentowanym (osadzeni, podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych, uczniowie szkół specjalnych, mniejszości narodowe). Uczestnicy projektu biorą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez krytyków, pisarzy i tłumaczy literatury poświęconych wartościowym dziełom literackim.
Zobacz: Okres polowań na ptaki skrócony! To decyzja sejmiku województwa małopolskiego
Cykl edukacyjny realizowany jest w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, za który odpowiada KBF, instytucja kultury miasta Kraków.