Czym jest Superksiężyc?
O Superksiężycu możemy mówić, kiedy Księżyc znajduje się w perygeum, czyli punkcie orbity, będącym najbliżej Ziemi. Kolejnym warunkiem jest występująca tej nocy pełnia. Jego tarcza staje się wówczas dużo większa, a odbite światło wydaje się zdecydowanie jaśniejsze.
KLIKNIJ I ZOBACZ WYJĄTKOWE ZDJĘCIA SUPERKSIĘŻYCA 2019 W KRAKOWIE!
Kiedy można było oglądać "śnieżny" Superksiężyc?
19 lutego Księżyc znalazł się w odległości zaledwie 364201 kilometrów od Ziemi. Księżyc pokazał się na niebie o godzinie 16:44 według obowiązującego w Polsce czasu zimowego i zaszedł następnego dnia o 6:58. Był o 14 procent większy niż zwykle i o 30 procent jaśniejszy, dlatego też określany był mianem "śnieżnego". Ponownie taki jasny Księżyc będzie dopiero w grudniu 2026 roku.
Jak i skąd można było obserwować Superksiężyc w Krakowie i okolicach?
Do obserwacji Superksiężyca nie był wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Najważniejsze warunkiem było bezchmurne niebo. Pogoda miała tu największe znaczenie. Dla lepszego efektu warto było wybrać się za miasto, z dala od zabudowań i źródeł światła, które powodują na niebie tzw. "zanieczyszczenie świetlne". Mogły to być np. okolice Ojcowskiego Parku Narodowego. Jeżeli chcieliśmy oglądać Superksiężyc w Krakowie - polecaliśmy Park Lotników Polskich, kopiec Kraka, kopiec Wandy i Lasek Wolski.