Koronawirus. Szczepienia w Łodzi NIE TYLKO w przychodniach i szpitalach!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. whitesession

Kraków: Radni szczepieni poza kolejnością! NFZ zajął się BULWERSUJĄCĄ sprawą

2021-01-25 7:36

Małopolski oddział analizuje okoliczności szczepień poza kolejnością, do których doszło w zeszłym tygodniu w Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Nowej Hucie w Krakowie – wynika z informacji przekazanych PAP przez rzeczniczkę prasową małopolskiego NFZ, Aleksandrę Kwiecień.

"Terenowy Wydział Kontroli NFZ analizuje okoliczności zdarzenia przedstawione w doniesieniach medialnych. Na podstawie ustaleń TKW NFZ zostanie podjęta decyzja o przedmiocie i zakresie ewentualnej kontroli" – wyjaśniła rzecznik prasowy małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień.

Jednostki urzędu miasta potwierdziły, że we wtorek w Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej na os. Szkolnym w Krakowie doszło do szczepień poza kolejnością.

Czytaj także: Potężne straty! Kraków chce takiej samej pomocy jak górale! Majchrowski przekona premiera?

Wśród osób, które przyjęły dawki, choć nie znajdowały się na liście szczepień, znalazło się dwoje radnych dzielnicy XVIII Nowa Huta wraz z małżonkami. Chodzi o wiceprzewodniczącego rady 76-letniego Józefa Szubę oraz prawie 66-letnią radną Bogumiłę Drabik – ta ma w środę zasiąść w radzie miasta w miejsce Niny Gabryś (KO), która musiała oddać mandat, ponieważ 11 stycznia rozpoczęła pracę na stanowisku pełnomocniczki prezydenta miasta ds. polityki równościowej.

Bogumiła Drabik w piątkowej rozmowie z PAP tak skomentowała sytuację: "Biję się w pierś. To była decyzja szybka, głupia, nieprzemyślana. Żałuję". Radna, która działa na rzecz seniorów i osób niepełnosprawnych (także w nowohuckim domu pomocy społecznej), podkreśliła, że aby się zrehabilitować i odbudować zaufanie, jeszcze bardziej będzie działać na rzecz tych osób.

Czytaj także: NIESAMOWITE: W Łagiewnikach zamontowali bezdotykowe kropielnice z WODĄ ŚWIĘCONĄ [GALERIA]

Radna nie zabiegała o szczepionkę. Wyjaśniła, że we wtorek wieczorem otrzymała telefon od dyrektora placówki z informacją, że 11 osób nie zgłosiło się na szczepienia i że pięć dawek jest rozmrożonych. Radna miała błyskawicznie podjąć decyzję i do pół godziny czasu zgłosić się na szczepienie – po tym czasie szczepionki miały stracić ważność. Pomyślała, że rozpuszczone preparaty zmarnują się i trzeba jechać je przyjąć.

Powiedziała mężowi o sprawie, a potem zadzwoniła do starszego od niej o 10 lat wiceprzewodniczącego Szuby. Ten zaskoczony błyskawicznie podjął decyzję, że zaszczepi się wraz z małżonką. Radna zadzwoniła do dyrektora z informacją, że jadą na miejsce. W punkcie szczepień przybyłe osoby wypełniły ankiety i zostały zakwalifikowane przez lekarza do szczepienia.

Wszystko, od chwili telefonu z informacją o rozpuszczonych dawkach do chwili przyjęcia tych dawek i powrotu do domu, trwało do godziny.

Dyrektor nowohuckiego domu pomocy Antoni Wiatr zrezygnował w czwartek z pracy i przeszedł na emeryturę.

Czytaj także: Kraków: SZOK! POLICJANTKA KRADŁA ALKOHOL! Nie została zawieszona mimo przyłapania na gorącym uczynku!

"Do szczepień osób poza kolejnością nie powinno było dojść. Zasady były ściśle określone przed szczepieniami i dyrektor MOPS-u spotkał się z dyrektorami podległych placówek – na spotkaniu podkreślano zasady obowiązujące przy szczepieniach, to, że tylko uprawnieni mogą otrzymać szczepionki. Dyrektor MOPS-u odbył męską rozmowę z dyrektorem podległej nowohuckiej placówki. Wynikiem tej rozmowy było przejście dyrektora nowohuckiego domu na emeryturę. Potępiamy to, co się stało w Nowej Hucie. Przypominamy o zasadach, by uniknąć podobnych sytuacji" – mówił kierownik biura prasowego krakowskiego magistratu Dariusz Nowak.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, zapytany przez PAP, czy osoba zaszczepiona poza kolejnością powinna zasiadać w radzie, odpowiedział, że "to nie odbiera prawa do mandatu, bo jest to nie kwestia prawna, ale etyczna". Jaśkowiec zwrócił też jednak uwagę, że zaszczepieni radni są seniorami.

Czytaj także: Kraków. Prawie 60 psów w malutkim mieszkanku. "Załatwiały się wszędzie i co chwilę" [WIDEO]

Od poniedziałku w kraju trwają szczepienia podopiecznych DPS-ów. W Małopolsce zgłosiło się do nich 5328 pensjonariuszy domów pomocy społecznej, czyli ponad 70 proc. wszystkich mieszkańców DPS-ów.

W Małopolsce działają 93 domy pomocy społecznej. Oferują 8244 miejsca, obecnie zajętych jest 7599.

Ćwiczenia strażaków z ratownictwa wodnego w Krakowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki