Kraków: Szczyt zachorowań na grypę. Są ofiary śmiertelne [AUDIO]

2019-02-19 10:47

Cztery osoby zmarły z powodu grypy od początku roku w Małopolsce. Jedna z nich na odmianę A/H1N1, potocznie zwaną świńską grypą. Tylko w minionym tygodniu małopolski sanepid odnotował prawie trzydzieści tysięcy zachorowań na grypę. Pracownicy zalecają by się zaszczepić, bo będzie jeszcze gorzej.

Już cztery ofiary śmiertelne. Tyle pochłonęła od początku roku grypa w Małopolsce. Sanepid ostrzega że będzie gorzej, zanim zrobi się lepiej. Od początku września ubiegłego roku, aż do teraz każdy kolejny tydzień to coraz wyższa liczba zachorowań. Rzecznik małopolskiego Sanepidu Jacek Żak podkreśla, że sytuacja jest groźna.

- W tych wszystkich przypadkach u osób starszych były inne choroby współistniejące, czyli można powiedzieć, że grypa postawiła tą kropkę nad i, a u czwartek osoby przyczyną zgonu była grypa typu AH1N1 - podkreśla Żak.

Najlepszym środkiem ochronnym są szczepienia przeciwko grypie, ale oprócz tego można stosować różne formy profilaktyki. Problem w tym że Krakowianie prawie wcale tego nie robią. - Profilaktykę przeciwko grypie? To nie, nie stosuję - mówi jeden z krakowian. - Właściwie to nie stosuję żadnej profilaktyki, tyle że się dobrze ubieram, zjadam sobie jakąś witaminkę C - dodaje inna mieszkanka stolicy Małopolski. 

Tylko w minionym tygodniu w samej Małopolsce stwierdzono prawie trzydzieści tysięcy zachorowań na grypę. Blisko sto sześćdziesiąt osób trafiło do szpitala.

Dane sprawdził nasz reporter Kuba Paduch. Posłuchaj jego materiału:

Co zrobić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

  • zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie
  • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
  • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem
  • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk, – jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
  • w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia
  • unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłaszcza podczas dłuższych podróży
  • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń, przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza

Zobacz koniecznie:

>>> Koreańczycy z północy nie znajdą już pracy w Małopolsce! [AUDIO]

>>> Eksperci ostrzegają: Miałeś tą aplikację na telefonie? Mogłeś zostać okradziony!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają