Kraków: Szpital MSWiA ma walczyć z koronawirusem. Ale nie ma lekarzy i pielęgniarek

i

Autor: Google Street View

Kraków: Szpital MSWiA ma walczyć z koronawirusem. Ale nie ma lekarzy i pielęgniarek

2020-10-27 14:51

W szpitalu MSWiA w Krakowie, który od poniedziałku działa w całości jako covidowy, brakuje lekarzy i pielęgniarek. Placówka zwróciła się z prośbą do wojewody o oddelegowanie dodatkowych pracowników. Rzeczniczka wojewody poinformowała PAP, że pismo będzie rozpatrywane.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w poniedziałek PAP przez dyrektora ds. lecznictwa w krakowskim szpitalu MSWiA dr n. med. Krzysztofa Czarnobilskiego, w lecznicy brakuje co najmniej 10 lekarzy i 30 pielęgniarek, czyli personelu dla ok. 40 pacjentów. Szpital zwrócił się z prośbą do wojewody małopolskiego o oddelegowanie takiej liczby dodatkowych pracowników w celu zapewnienia pomocy wszystkim chorym na COVID-19. Obecnie szpital dysponuje kadrą dla 101 pacjentów (docelowo ma tu być 140 pacjentów z COVID-19), ale - jak zaznaczył dyrektor - liczba ta będzie mniejsza, ponieważ część personelu idzie na zwolnienia, kwarantannę.

"Pismo, które otrzymaliśmy, będzie oczywiście analizowane" - poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo. Dodała jednak, że w tej chwili możliwości, jakie daje oddelegowanie pracowników medycznych, są wykorzystywane głównie pod kątem szybszego uruchomienia jak największej liczby miejsc w dawnym Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (od poniedziałku pierwszy tzw. szpital tymczasowy w Małopolsce-PAP) i później w drugim szpitalu tymczasowym (hali EXPO Kraków). Równocześnie rzeczniczka podkreśliła, że nie jest wykluczone oddelegowanie pracowników także do wzmocnienia innych placówek zajmujących się hospitalizacją pacjentów z COVID-19.

Rzeczniczka zauważyła także, że szpital MSWiA jako że został w całości przekształcony w covidowy, może się zreorganizować w oparciu o uwolnione możliwości dotyczących personelu - np. poradnie specjalistyczne. "Oczywiście zakładamy stopniowe przygotowywanie się szpitala w tym zakresie" - powiedziała Paździo.

Przypomniała też, że dyrekcja szpitala może wprowadzać zmiany organizacyjne w związku z tym, że na mocy rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z 19 października szpitale w okresie od 20 października do 31 grudnia 2020 r. zostały zwolnione z obowiązku spełnienia norm dotyczących personelu lekarskiego i pielęgniarskiego.

W poniedziałek dyrektor ds. lecznictwa w krakowskim szpitalu MSWiA wyrażał obawy związane z brakiem kadry, ale i z tym, że lecznica musi odmawiać przyjęcia pacjentom niecovidowym.

Szpital MSWiA w ciągu kilku dni musiał się przekształcić w covidowy – m.in. wykonać drobne prace budowlane. Musiał też dotychczasowych pacjentów przetransportować do innych placówek i zamknąć swoje poradnie specjalistyczne oraz wstrzymać rehabilitacje.

Decyzją wojewody 140 łóżek, w tym siedem respiratorowych, w szpitalu MSWiA jest przygotowanych dla pacjentów covidowych. W poniedziałek zajętych było ponad 40 łóżek.

Zgodnie z zapowiedziami biura wojewody od poniedziałku w Krakowie zaczął działać szpital tymczasowy w dawnym Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Na początek jest tu 32 łóżek i osiem stanowisk intensywnej terapii. Docelowo ma tu być 200 łóżek i 50 stanowisk intensywnej terapii. Drugi szpital tymczasowy z 400 łóżkami ma być utworzony w hali EXPO Kraków, przy ul. Galicyjskiej. Trwają uzgodnienia w tej sprawie. Za jego przygotowanie medyczne ma odpowiadać Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera – będzie on także operatorem tego szpitala.

Na UTP w Bydgoszczy stworzyli respirator. Ma pomóc w walce z Covid-19

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają