To nie pierwszy taki przypadek, bo UJ regularnie przegrywa z warszawską uczelnią - tak w rankingach "Perspektyw", jak i w konkurencyjnych zestawieniach, układanych na przykład przez redakcję "Rzeczpospolitej".
Jak mówi jednak Adrian Ochalik, rzecznik uczelni, dla najstarszego uniwersytetu w Polsce nie jest to największym zmartwieniem. Szczególnie, że UJ wygrał w wielu kluczowych kategoriach, a uczelnia nadal jest oblegana przez najlepszych studentów. Ci, chcąc wybrać idealną uczelnie, często wybierają właśnie między UJ-otem a UW.
Ochalik nie ma jednak wątpliwości, że krakowska uczelnia nie ma szans w rankingu układanym w taki sposób. Jednym z najważniejszych kryteriów jest teraz opinia pracodawców. Warszawski rynek pracy zawsze będzie dawał większe możliwości absolwentom stołecznych szkół wyższych.
- Wyobraźmy sobie, jakie szanse ma na przykład świetna uczelnia z Bielsko-Białej. Nie ma żadnych. - mówi rzecznik.
Zdarza się jednak, że to warszawiacy przyjeżdżają na studia do Krakowa. Dawna stolica jest według nich ciekawszym miastem, które również ma wiele do zaoferowania.
- Chodzi przede wszystkim o specyficzną atmosferę, ludzi, brak pośpiechu, kulturę w mieście. Tego brakuje w Warszawie, dlatego zawsze chciałam się stamtąd wyprowadzić. - powiedziała nam Paula, studentka piątego roku na UJ-ocie i AGH.
A w rankingu Perspektyw znalazły się aż dwie krakowskie uczelnie. Na szóstym miejscu w ogólnym rankingu znalazła się własnie Akademia Górniczo-Hutnicza, która wśród uczelni technicznych może się pochwalić trzecią lokatą.
Kraków: UJ gorszy od Uniwersytetu Warszawskiego [AUDIO]
2016-06-11
17:28
Uniwersytet Jagielloński kolejny raz znalazł się wśród elity polskich uczelni. Nie po raz pierwszy musiał jednak uznać wyższość innej uczelni. Chodzi o Uniwersytet Warszawski, który w rankingu pisma perspektywy zajął pierwsze miejsce. Czy słusznie?